E mërkurë, 12 Gusht, 2020
24 C
Tirana

KATEGORIA

Këshilla

Gjashtë fakte/ Çfarë tregon urina për gjendjen tuaj shëndetësore

Urina është një nga elementët kryesorë, që mund të zbulojë problemet shëndetësore. Ndonëse shpesh injorohet dhe nuk i kushtojmë rëndësinë e duhur, pasojat janë...

AKU thirrje konsumatorëve: Nuk rekomandohet prerja e bukës në feta

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit ka apeluar ndaj qytetarëve, që të mos e blejnë bukën e prerë. Thirrja e fortë nga AKU, vjen në një...

Të flasësh mirë bën mirë për shëndetin (mendor)

Adoleshentët me aftësi të dobëta gjuhësore kanë simptoma depresive më të dukshme se të tjerët dhe kanë më shumë të ngjarë të zhvillojnë kushte...

Përse është e rëndësishme të marrësh frymë mirë

Të dish të marrësh frymë mirë i shërben mirëqenies psikofizike. Le të shohim se si te mësojmë frymëmarrjen e duhur dhe pse ndihmon veçanërisht...

Njihuni me dezinfektuesit më efektiv kundër viruseve

Shumica e pastruesve shtëpiakë, nga pastruesit multi funksional e deri tek locionet e pjatave, përmbajnë surfaktantë, të cilët lidhen me vajin, mikrobet dhe grimcat...

Koronavirusi/Ekspertët paralajmërojnë: Fëmijët nuk janë të “paprekshëm”

Mjekët paralajmërojnë se fëmijët e vegjël nuk janë edhe aq “të paprekshëm” nga koronavirusi. Ekspertët sqarojnë se edhe pse të moshuarit janë mosha më e...

Si ta ndryshoni tërësisht jetën me këto veprime të thjeshta

Ndryshimi i stilit të jetës, nuk është diçka e lehtë. Duhen shumë kohë, përpjekje dhe këmbëngulje. Gjithsesi, të gjitha ndryshimet kryesore nisin me disa...

Ëndërroni të bëheni si Bill Gates?  7 serialet që duhet t’i shihni me patjetër

Platfroma Netflix ofron një gamë të gjerë serialesh e filmash, sa argëtues po aq edhe edukues, sidomos për ata që duan të zhvillojnë një...

Zbulimi që mund të ndryshojë botën, kurë për të gjitha llojet e kancerit

Ekipi i Universitetit Cardiff ka zbuluar një metodë të re për të shkatërruar kancerin e prostatës, gjirit, mushkërive si dhe shumë llojeve të tjera....

Shkencëtarët zbulojnë shkakun e gërhitjes së fortë

Pas disa vitesh studimesh dhe hipotezash, shkencëtarët kanë arritur të gjejnë shkakun e gërhitjes së fortë. Sipas tyre, gërhitja e fortë shkaktohet nga gjuha...

Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...