E hënë, 22 Shkurt, 2021
17 C
Tirana

KATEGORIA

Retrospektivë

Trofim Lisenko: Agronomi që shkaktoi vdekjen nga uria të miliona njerëzve

Për udhëheqësit e Bashkimit Sovjetik, asgjë nuk dukej e pamundur. Ata kishin përmbysur rendin e vjetër, dhe kishin shmangur përballjen e mëtejshme me ushtritë...

Kush ishte Xhafer Deva, organizatori i masakrës së 4 shkurt 1944 në Tiranë

Pas asaj të Borovës në Kolonjës, masakra e 4 shkurtit 1944 në Tiranë, cilësohet si krimi më i madh i pushtuesve nazistë, në bashkëpunim...

Vëllavrasja, haremi dhe ekzekutimet: Sekretet e errëta të Perandorisë Osmane

Për gati 400 vite, Perandoria Osmane dominoi Evropën Juglindore, Turqinë, dhe Lindjen e Mesme. E themeluar nga kalorësit turq, perandoria e humbi shpejt vitalitetin...

Nga birrat tek kapelet prej kashte: Revoltat më të çuditshme në histori

Përgjatë shekujve, popujt kanë dalë në rrugë jo vetëm për të kërkuar bukë, liri apo të drejtat e tyre si punëtorë, por edhe për...

Zgjedhjet më të manipuluara: 234 mijë vota nga 15 mijë zgjedhës të regjistruar

Për shumë nga ne që kanë fatin të jetojnë nën një demokraci, procesi i votimit është bërë pjesë e një cikli që përsëritet njëherë...

Holokausti, si indiferenca e Perëndimit solli shfarosjen e miliona njerëzve

Më 27 Janar 1945 trupat amerikane çliruan kampin e Aushvicit në Poloni. Vetëm aty vdiqën mbi 1.5 milionë njerëz, kryesisht hebrenj. Aleatët bënë fajtorë...

Vrau 20.000 njerëz/ Kush ishte Vasili Blokin, xhelati i preferuar i Stalinit

Diktatori sovjetik Stalini, ishte një nga vrasësit masivë më të mëdhenj që ka njohur historia. Por ai vetëm firmoste, ndërsa ekzekutimet kryheshin nga xhelatët...

Trenat misteriozë: Si transportoheshin armët bërthamore gjatë Luftës së Ftohtë

Që kur u hodhën 2 bomba atomike gjatë Luftës së Dytë Botërore në Japoni, bota ka qenë me të drejtë e tmerruar nga mundësia...

Fotot e rralla/ Varrimi madhështor i kunatit të Mbretit Zog

Memorie.al publikon disa foto me imazhe të rralla që pasqyrojnë varrimin e Ceno beg Kryeziut nga familja e njohur e Kryezijve të Gjakovës që...

Përgjimet e ‘Shtëpisë me gjethe’

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon një dokumenti arkivor të nxjerrë nga Arkivi Qëndror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qëndror të PPSH-së, i cili mban...

Të fundit

Milan-Inter: Derbi i Madoninës për titullin kampion

Derbi i së dielës në Milano do të jetë ndryshe nga çdo tjetër që është parë në pjesën më të madhe të dekadës së...

Protesta të dhunshme në Mianmar, 2 viktima

Të paktën dy persona janë vrarë në protestat e reja që janë mbajtur në Mianmar (Burma), kundër puçit ushtarak. Policia ka përdorur municion për të...

Rekord infektimesh nga koronavirusi, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e koronavirusit vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.153 raste të reja. Numër rekord që nga...

Spitalet Covid plot/ Shqiptarët drejt Kosovës: Këtu mjekët nuk na kërkojnë lekë

Rritja e numrit të infektimeve ka sjellë edhe rritjen e numrit të personave që u janë drejtuar spitaleve COVID në Tiranë për shkak të...

BE: Mbështetje për vaksinimin kundër Covid-19 në Ballkanin Perëndimor

Në një njoftim për shtyp të publikuar nga Komisioni Europian (KE) bëhet me dije se, "BE  në partneritet me Organizatën Botërore të Shëndetësisë (OBSH) ...