E premte, 2 Tetor, 2020
15 C
Tirana

KATEGORIA

Retrospektivë

“Sigurimi i Shtetit më dërgoi me mision sekret në Jugosllavi”, dëshmia e rrallë e ish-emigrantit

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes Gjeloshi nga Trieshi i Malit të Zi, nëpërmjet dëshmive të Zef Dod Gjeloshajt, njërit prej pinjollëve...

“Vdekjen nuk e kam frikë, se qentë si unë në këtë përfundim meritojnë”/Letra e Petrit Dumes për Mehmetin

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dy letra të panjohura të ish-Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Shqiptare, pranë Ministrisë së Mbrojtjes Popullore, Petrit Dume, dërguar...

“Ishte spiuni më i vjetër i Sigurimit”, Agron Tufa publikon dokumentin për shkrimtarin e njohur

Shkrimtari dhe studiuesi i  njohur Agron Tufa, ka shkruar mes një postimi në rrjetin social Facebook se Nasho Jorgaqi, autori i romanit “Mërgata e...

Historia e fushatës elektorale dhe zgjedhjet e para të 1921. Kandidatët për deputet premtonin ujë, drita e rrugë

Dashnor Kaloçi  Memorie.al publikon historinë e panjohur të zhvillimit të zgjedhjeve të para parlamentare që u mbajtën në Shqipëri në pranverën e vitit 1921, ku...

“E vërteta e vrasjes së Ali Demit”, dëshmia e rrallë e ish-ballistit

Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon historinë e panjohur të familjes Roshi nga fshati Golem i Gjirokastrës, ku disa nga burrat më në zë të saj, pasi...

Dëshmia e rrallë e vëllait të “Heroit të Popullit”

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie.al publikon dëshmitë e rralla të Xhaferr Vokshit, vëllait të ‘Heroit të Popullit’, Asim Vokshit, lidhur me mikun e ngushtë të tij,...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Historia e Mehmet Selim Shahajt, “Kalorësit të ultimatumit” që i dorëzoi kartën në derë gjeneralit italian Piançentini më 1920

Në “Autokton” u trajtua veprimtaria dhe figura e “Dorëzuesit të Ultimatumit” Mehmet Selim Shahaj e quanin, ishte nga Mallkeqi, i argasur nëpër luftrat e...

“Kush i’a hoqi aparatin që e mbante në jetë në spital…”, ja ku dyshonte Bilal Xhaferri kur i dogjën redaksinë dhe për atentatin me...

Nga: Dashnor Kaloçi Pjesa e njëzetë e dy Memorie. al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime...

“Si e kalova kufirin i uritur, këmbëzbathur e i veshur me zhele”/ Dëshmia e rrallë e të arratisurit në ‘85

Dashnor Kaloçi Pjesa e nëntëmbëdhjetë Memorie.al publikon disa pjesë nga libri voluminoz autobiografik në dorshkrim “Tokë e bukur, njerëz të shëmtuar” (kujtime nga xhehnemi) me autor,...

Të fundit

Basha sfidon publikisht Ramën: Deri më 25 prill e pres në debat

Kreu i opozitës Lulzim Basha në Çim Peka Live ka sfiduar kreun e qeverisë, Edi Rama duke e ftuar në debat. Ai tha se debatin...

Europa League: Mbyllet rrugëtimi i Tiranës, Young Boys fiton me lehtësi

Rrugëtimi i Tiranës në Evropë merr fund në Zvicër. Bardheblutë e Emanuel Egbo, janë mposhtur ne “Play-Off”-in e Ligës së Europës nga Jang Bojsi me...

BERZH: Ekonomia e Shqipërisë në 2020, do bjerë në -9%, e Kosovës -5%

Banka europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se ekonomia shqiptare do të bjerë në -9 përqind në 2020. Shqipëria dhe Mali i Zi,...

”E quajti shalqi me provë”, Basha i përgjigjet Ramës

Disa ditë më parë, kryeministri Edi Rama e quajti liderin e opozitës Lulzim Basha, si shalqi me prove dhe i pangrënshëm. Në Çim Peka Live,...

Murrizi: Nëse mazhoranca shkel listat, do ankimoj në Kushtetuese

Deputeti Myslim Murrizi, tha se nëse mazhoranca shkel kushtetutën dhe shkel hapjen e listave, ai do ta ankimojë në Gjykatën Kushtetuese. “Nëse mazhoranca shkel kushtetutën...