E enjte, 22 Prill, 2021
19 C
Tirana

KATEGORIA

Letërsi

Leonardo da Vinçi, misteret e jetës së një gjeniu

Jeta e Leonardo da Vinçit ka qenë gjithmonë intriguese për ekspertët. Gjeniu toskan, që lindi në Vinçi, një fshat toskan afër Empolit më 15...

10 shprehje nga Heminguej, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nuk ka asnjë mik besnik si një libër". “Nuk ka asgjë interesante tek të shkruarit. E vetmja gjë që bën është: ulesh para një makine...

10 shprehje nga Xhek London, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Nuk pritet frymëzimi. Duhet t’i biesh nga pas me një shkop. " "Unë do të preferoja të isha një meteor i shkëlqyer, çdo atom prej...

Nga Çehovi tek Kafka, jeta e dyfishtë e shkrimtarëve të famshëm

Sa shpesh ndodh që shumë prej nesh të kenë “ëndrra të dyfishta”? Midis gjërave që bëjmë dhe atyre që dëshirojmë, midis asaj që bëjmë,...

10 shprehje nga Umberto Eko, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Ne jetojmë për librat". "Për të mbijetuar, duhet të tregosh histori." "Më pëlqen aroma e bojës tek librat në mëngjes". "Kur njerëzit pushojnë së besuari në Zot,...

Pesë leksionet për jetën nga libri “Princi i Vogël”

Antoine de Saint-Exupéry lindi 120 vjet më parë. Ne po e festojmë këtë përvjetor duke reflektuar mbi5 leksionet e jetës të lëna nga “Princi...

10 shprehje nga Turgenjevi, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nëse presim momentin kur gjithçka, absolutisht gjithçka të jetë gati, nuk do të fillonim kurrë." "Të ulur në baltë, miku im, kërkojmë yjet." “Asgjë nuk është...

10 shprehje nga Dostojevski, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Mbi të gjitha, mos gënje veten. Njeriu që gënjen veten dhe dëgjon gënjeshtrën e vet vjen në një pikë ku nuk mund ta dallojë...

10 shprehje nga Balzaku, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Vetmia është e mirë, por ke nevojë për dikë që të të thotë se vetmia është e mirë". "Leximi na sjell miq të panjohur" "Sa më...

10 shprehje nga Anton Çehov, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Ndoshta njeriu ka njëqind shqisa dhe kur ai vdes vetëm pesë shqisat që ne dimë zhduken me të dhe nëntëdhjetë e pesë të tjera...

Të fundit

Demokracia në distancë:Të gjitha gafat e politikanëve gjatë komunikimeve “Zoom”

Nga Matteo Castellucci “Linkiesta” Politika ndikohet nga të njëjtat pajisje që mundësojnë mësimin nga distanca nëpër shkolla, me ndryshimin që parlamentarët paguhen më mirë. Në...

Rama: Shihemi sonte, në orën 6, tek sheshi i Skënderbeut të tregojmë pasionin

Edi Rama: "Faleminderit patronazhistëve tanë dhe forca, derë më derë, çdo trokitje e juaja për 12-ën e pavarësisë, 12-ën e lindjes së Partisë Socialiste,...

Britania e Madhe në rrezik, Skocia mund të fitojë pavarësinë deri në vitin 2023

Nga Anthony Salamone “Eu Observer” Skocia do të zgjedhë një parlament të ri muajin e ardhshëm. Politikanët e zgjuar nuk e humbasin asnjëherë rastin për...

E bujshme/ Gjykata e Strasburgut rrëzon SPAK: Të mos preken serverat e Lapsi.al

Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut në Strasburg, ka vendosur masë sigurie, për të mos lejuar sekuestrimin e serverave dhe të dhënave kompjuterike,...

Plagosi 5 besimtarë në xhami, flet Rudolf Nikolla para gjykatës

Rudolf Nikolla: “Nëse i paraqisni këtu, i njoh me fytyrë ata që më kanë ndjekur. Më kanë ndjekur dhe përndjekur u bë gati një...