E shtunë, 21 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

KATEGORIA

Histori

Histori/Katër rastet kur gabimet e vogla e ndryshuan botën

Gabimet ndodhin kudo dhe shumë herë gjatë historisë. Por disa janë më të spikatura se të tjerat. Ju vetë mund të keni bërë një duzinë gabimesh javës që kaloi, të parëndësishme apo edhe disi serioze. Por shumica e gabimeve tona nuk na e ndryshojnë jetën. Vetëm...

Çfarë sekretesh fsheh ende Piramida e Keopsit

Piramida e Keopsit, mund t’i nënshtrohet sërish “syrit” depërtues të detektorëve deri në nivelin e grimcave nën–atomike. Një grup shkencëtarësh po planifikojnë një skanim të ri...

Mbi 400 milionë kopje të shitura, çfarë e bën kaq të suksesshëm Leon Tolstoin

Sa herë që mendoni mbi veprat e mëdha të letërsisë ruse, ka shumë mundësi që mendja t’iu shkojë menjëherë tek shkrimtari Leon Tolstoi. Romanet...

Genghiz Khan, udhëheqësi që krijoi perandorinë më të madhe në histori

Nga shumë tiranë që ka parë historia, pak prej tyre kanë ndikuar aq shumë në imagjinatën bashkëkohore, sa kryekomandanti mongol i njohur si Xhengiz Khan. Duke mbledhur fise të ndryshme për të formuar ushtrinë më...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Hetimet/ Kush e tradhtoi Anne Frank te nazistët?

Shtatëdhjetë e pesë vjet pas botimit "Ditari i Ana Frankut", mbetet ndër librat më të lexuar në botë. Rrëfimi i jetës së një adoleshenteje...

Kush e fitoi Luftën e Ftohtë?

Nga: Daniel Mccarthy “The Spectator” 26 dhjetorin e 30 viteve më parë, ndodhi ajo që dukej e pamundur deri në atë moment. Një nga shtetet më...

Shkencëtarët zbërthejnë për herë të parë mumjen e faraonit egjiptian

Shkencëtarët egjiptianë kanë zbërthyer në mënyrë dixhitale mbetjet e mumifikuara të faraonit Amenhotep I, duke zbuluar detaje magjepsëse rreth jetës dhe vdekjes së mbretit...

Katër Korriku/ Një historik i shkurtër i Ditës së Pavarësisë

Kur shpërthyen betejat e para të Luftës Revolucionare në prill 1775, pak kolonistë dëshironin pavarësi të plotë nga Britania dhe ata pak konsideroheshin radikalë. Sidoqoftë,...

Nata e Thikave të Gjata: Hitleri eliminoi kundërshtarët në parti me një goditje

Natën e 30 qershorit 1934, Adolf Hitleri drejtoi operacionin blic që hyri në histori si “Nata e Thikave të Gjata”. Një operacion shumë i...

Të fundit

Avokatja e Johnny Depp bëhet personazh në internet

Miliona shikues anembanë globit po ndjekin betejën ligjore midis Johnny Depp dhe Amber Heard, dhe ndërsa drama shpaloset, një yll i ri ka dalë...

Lija e majmunit: Koha për t’u shqetësuar apo për ta injoruar?

Deri më tani, lija e majmunëve ishte mjaft e parashikueshme. Shtëpia natyrore e virusit janë kafshët e egra, të cilat në fakt mendohet se...

Anthony Albanese fiton zgjedhjet, zgjidhet kryeministri i Australisë

Anthony Albanese do të bëhet kryeministri i parë i vendit, nga një prejardhje jo anglo-keltike. Një nga politikanët më jetëgjatë të Australisë, ai thotë se...

A u dekonspirua operacioni i SPAK? Gledis Nano paralajmëron goditjet e radhës

Drejtori i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, ka konfirmuar se operacioni i SPAK është ende në proces. Teksa është pyetur nëse operacioni "Plumbi i...

Rusia ndalon furnizimin me gaz në Finlandë

Rusia ka konfirmuar mëngjesin e sotëm se ka ndaluar furnizimin me gaz për Finlandën, përshkallëzimi i fundit i një mosmarrëveshjeje për pagesat e energjisë...