E mërkurë, 21 Prill, 2021
9 C
Tirana

KATEGORIA

Histori

15 prill 1989 / Tragjedia e Hillsborough ku vdiqën 96 tifozët e Liverpulit

Në këtë ditë, më 15 Prill të vitit 1989, ndodhi katastrofa e Hillsborough gjatë një gjysmëfinaleje të Kupës FA midis Liverpulit dhe Nottingham Forestit,...

109 vite nga tragjedia, faktet mbi Titanikun, anijen që “nuk duhej të mbytej”

U deshën vetëm 2 orë e 40 minuta që të fundosej“RMS Titanic”. Anija oqeanike më e madhe e kohës së saj, e nisi udhëtimin...

11 prill 1985, vdes Enver Hoxha, ja si e njoftoi gazeta ‘Zëri i Popullit’`

Më 11 prill të 1985-ës, plot 36 vitë më parë, vdiq diktatori komunist Enver Hoxha. Më 12 prill, të nesërmen, ja si u hap gazeta...

Margaret Theçer, “gruaja e hekurt” që bëri histori

Disa gra e kanë ndryshuar vërtet imazhin dhe rolin e grave në histori. Margaret Theçer u bë udhëheqëse e Partisë Konservatore britanike, ndërsa në...

Fitoi luftën, humbi zgjedhjet:britanikët ndëshkuan Çërçillin në zgjedhjet 1945

Nga Klaus W.Larres “The Conversation” Fundi i Luftës së Dytë Botërore në Evropë dhe disfata e Adolf Hitlerit dhe Gjermanisë Naziste në fillim të majit...

“Si lindi çështja ‘çame’, pse fashistët grekë masakruan popullsinë”

Raimonda Shundi Marrë nga Panorama “ÇËSHTJA ÇAME”. SI U PËRDOR NGA TË GJITHË Në këtë material, lexuesi do të ketë mundësinë të prekë shumë nga ngjarjet që...

Si mashtrimi me një gjerdan, shkaktoi shpërthimin e Revolucionin Francez

Ndoshta populli francez nuk e ka dashur asnjëherë Mbretëreshën e Francës Maria Antoneta, edhe pse pozicioni i saj është rivlerësuar plotësisht përgjatë dekadave dhe...

Historik futbolli, në këtë datë në 1872 finalja e parë e Kupës së Mbretëreshës

Në këtë datë në 1872-shin, u luajt finalja e parë e Kupës FA midis Wanderers dhe Royal Engineers në Kensington Oval të Londrës. E njohur...

Rezistenca ndaj shtypjes -nga James M. Kushiner

Dante Parlani ishte 107 vjeç kur u intervistua në dokumentarin ‘My Italian Secret 2014’, i cili tregon historinë e italianëve që fshehën hebrenjtë nga...

Zbardhet jeta personale e Hasan Prishtinës, nga mbiemri deri te martesa

Në rubrikën “Autokton” të gazetares Anila Ahmataj, u trajtua vepra dhe figura e Hasan Prishtinës, jeta dhe veprimtaria e tij. Rrjedhur nga një familje e...

Të fundit

Vr*sja në Elbasan, Balla: Furgonat janë rikthyer përsëri, kanë ndërruar ngjyrat

Drejtuesi politik i PS të qarkut të Elbasanit, Taulant Balla komentoi vrasjen e ndodhur në Elbasan. Balla tha se PD ka sjellë furgon me...

Bushati braktis emisionin: Nuk kam çfarë bëj më këtu

Analisti Andi Bushati ka braktisur studion e emisionit “Open” mbrëmjen e sotme. Në momentin që në lidhje me Skype u fut Taulant Balla, moderatorja...

Fushata e tensionuar/ Dhunohet në Poliçan miku i Presidentit Meta, anëtar i LSI

Fushata elektorale po tensionohet gjithmonë e më shumë, teksa pas krimit tëe rëndë në Elbasan, një tjetër ngjarje ka ndodhur në Poliçan, ku anëtari...

Rama i prerë: Nëse PS nuk merr 71 mandate, largohem nga politika

Edi Rama: Nëse PS nuk merr shumicën (71 mandate) që mua bashkë me shqiptarët më duhet për ta çuar Shqipërinë në majën ku mund...

Bardhi sqaron ngjarjen në Elbasan: Përgjegjësi e Taulant Ballës

Drejtuesi i Partisë Demokratike për qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi ka reaguar për ngjarjen e ndodhur sot në Elbasan. Deklarata e plotë e Gazment Bardhit Të...