E hënë, 17 Maj, 2021
24 C
Tirana

KATEGORIA

Blog

10 shprehje nga G. G. Markez, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Ajo që ka rëndësi në jetë nuk është ajo që të ndodh, por ajo që mban mend dhe si e kujton." "Asnjë ilaç nuk e...

10 shprehje nga H. L. Borges, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Gjithmonë e kam imagjinuar parajsën si një lloj biblioteke." “Nuk jam i sigurt që ekzistoj, në fakt. Unë jam çdo shkrimtar që kam lexuar, të...

10 shprehje nga Çarls Dikens, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Dashuria, edhe nëse thuhet se vuan nga verbëria, është një kujdestar vigjilent". "Ka shumë pak momente në ekzistencën e një burri kur ai përjeton më...

10 shprehje nga Xhejms Xhojs, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Mbyll sytë dhe shiko". “Mendo sikur po arratisesh dhe shko drejt vetes. Rruga më e gjatë është rruga më e shkurtër. " "Historia, -tha Stefeni-, është...

Matematika pas Komedisë Hyjnore të Dantes

Nga Matthew Canonico * Numrat dhe logjika janë baza e gjithë ‘Komedisë’. I gjithë universi i Dantes përfshin një strukturë jashtëzakonisht të fuqishme dhe të...

10 shprehje nga Huan Rulfo, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Çdo psherëtimë është si një gllënjkë jete që njeriu heq qafe." "- Vdiq? Nga se? -Nuk e di nga çfarë. Mbase nga trishtimi. “ “Vdekja nuk...

10 shprehje nga Shileri, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Shakaja e humbet sensin kur shakaxhiu qesh dhe vetë". "Për të shpëtuar gjithçka, na duhet të rrezikojmë gjithçka." "Çdo gjeni i vërtetë është i destinuar të...

10 shprehje nga Gëte, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Idetë e guximshme janë si ushtarët në shah që avancojnë. Ata mund të haen, por mund të iniciojnë një fitore ". "Sapo të mësosh t'i...

10 shprehje nga De Mopasani, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Kujtesa jonë është një botë më e përsosur se universi: ajo u rikthen jetën atyre që nuk ekzistojnë më". “Fjalët verbojnë dhe mashtrojnë sepse ndikohen...

10 shprehje nga Heminguej, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

"Nuk ka asnjë mik besnik si një libër". “Nuk ka asgjë interesante tek të shkruarit. E vetmja gjë që bën është: ulesh para një makine...

Të fundit

Zgjedhjet në parti/ Grupi për PD: Shqetësimi i Bashës mbajtja e karriges së tij

Kryesia dhe Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike, pas mbledhjes së mbajtur ditën e  djeshme zyrtarizoi garën për zgjedhjen e kryetarit të ri, të cilat...

Duhet të dorëhiqet Basha apo jo? Si përgjigjen Artur Zheji dhe Arian Çani

Dy analistët, Artur Zheji e Arian Çani, kanë pasur ide të ndryshme lidhur me atë që po ndodh në PD, sidomos pas mbledhjes së...

Vuçiç: Pa marrëveshje me liderët e rajonit për kufijtë

Në Bërdo të Sllovenisë, ka përfunduar samiti i shefave të shteteve të rajonit të Ballkanit Perëndimor, që është në kuadër të nismës së përbashkët...

Avokati efektivit të RENEA-s: Ai nuk e njeh atë që futi drogën në makinë

”Personin që futi drogën në makinën e efektivit të RENEA-s, klienti  im nuk e njihte, por e mori rastësisht në mainë, pasi e pa...

Një parti që po nis ta shohë humbjen si normalitet

Nga Skënder Minxhozi/   Lulzim Basha as dha dorëheqje të parevokueshme, as iku të paktën disa ditë nga zyra, derisa të rizgjidhet formalisht në mes të...