E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
3 C
Tirana

KATEGORIA

Blog

Çfarë kërkimi shkencor mund të bëjmë në Shqipëri?

Nga: Mentor Kikia Gjatë një diskutimi mes kolegësh, duke folur për cilësinë e arsimit, u hap debati për nevojën për rifillimin e kërkimit shkencor. -Po çfarë...

Heshtja e Kullës së Sahatit dhe shoqëria e pacivilizuar

Nga: Ilir Demalia Tashmë Tirana po groposet në çdo objekt që lidhet me trashëgiminë e saj historike-kulturore si identitet, jo vetëm i Tiranës si kryeqytet,...

Regres, prapë ‘të infektuar’ më shumë se ‘të shëruar’

Nga: Kastriot Islami 1. Gjendja e pandemisë është përkeqësuar në ekstrem. Ccdo ditë rritet më ritme të frikshme numri i të infektuarve ndërkohë që numri...

Kur ligji bie në duart e zuzarëve

Nga: Klodian Tomorri Kjo foto është tek Prokuroria e Tiranës. Tabela nuk lejon parkim. Por çdo ditë, makinat e banorëve të lagjes parkohen aty dhe...

O trutharë politikanë shqiptarë! Shqipëria, më e rëndësishme se pushteti juaj

Nga: Mentor Kikia Kush nga këta burra ka humbur zgjedhjet? Njëri nga këta burra ka fituar zgjedhjet dhe është President i SHBA-ve, tjetri ka humbur. Por...

Veri iku, ndërsa neve na mbeti Llapa

Nga: Mentor Kikia Një njeri u nda nga jeta sot. Quhej Enver Veseli, por veç të afërmëve, të gjithë të tjerët e njihnin si Ver...

Politika e korruptuar shqiptare, i ka sytë nga Putini

Nga: Spartak Ngjela Çfarë po ndodh së brendshmi Shqipërisë pas fitores së Joe Biden-it në Amerikë? I gjithë korrupsioni i lartë shqiptar ishte me Trump-in. Ditët...

Doktor Berisha është jo pak, po shumë… shumë e ligë ajo që thua

Nga: Shpëtim Nazarko Është i çmendur - tha Berisha, për Bellanicën. Nuk ma merrte mendja kurrë, të dëgjoja një fjalë të tillë nga goja e...

Kaseta e Ramallanicës që shfaqi armiqtë e drejtësisë ndërkombëtare

Nga: Andi Bushati Fushata për të shpallur Lulzim Bashën tradhëtar të komandantëve të UÇK-së apo agjent në shërbim të Serbisë, tregon shumë më tepër sesa...

Manipulimi djallëzor i Hagës

Nga: Klodian Tomorri Pertej ketyre pacavureve banale me kaseta qe nuk i merr njeri seriozisht, e verteta eshte se Kosoves po i behet nje padrejtesi...

Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...