E hënë, 21 Qershor, 2021
31.5 C
Tirana

KATEGORIA

Analiza

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...

Si shkoi realisht samiti Bajden-Putin?

Nga Francesca Salvatore Takimi i së mërkurës midis Xho Bajden dhe Vladimir Putinit ishte shumë i kujdesshëm. Megjithëse ka nga ata si Metju Rojanskit, drejtor...

Shtatë pyetjet kryesore në lidhje me origjinën e pandemisë

Nga Stéphane Foucart “Internazionale” Gati e harruar në debatin publik prej më shumë se 1 viti, hipoteza e një aksidenti laboratorik si origjina e pandemisë...

Rritja e vdekshmërisë foshnjore, ogur zi

Blerina Hoxha/ Monitor Përpjekjet e tre dekadave në uljen e vdekshmërisë foshnjore u përmbysën vitet fundit, kur numri fataliteteve nën 1 vjeç arriti në vitin...

Pse Evropa nuk e ngre zërin ndaj Izraelit?

Nga Catherine Cornet “Internazionale” Në fund të muajit prill, organizata joqeveritare amerikane Human Rights Watch (HRW), publikoi raportin “Një prag i kaluar”, në të cilin...

Covid-19 shton depresionin në vend, rritet ndjeshëm konsumi i qetësuesve

Nga Deada Hyka/Monitor Izolimi, papunësia, pasiguria financiare ndikuan rëndë në mirëqenien mendore të shumë njerëzve vitin e shkuar. Rastet në rritje të depresionit në Shqipëri,...

Pse Kina nuk është aq e fortë sa duket

Nga James Forsyth “The Spectator” Teoria se pandemia e Covid-19 filloi nga një rrjedhje aksidentale e virusit nga një laborator kërkimesh në Vuhan po fiton...

Çfarë pritet nga samiti Bajden-Putin?

Nga Madeline Roache “Time” Presidenti i SHBA-së Xho Bajden dhe ai rus Vladimir Putin, do të takohen ballë për ballë për herë të parë që...

Perëndimi duhet të ri-gjejë shtyllën e vet kurrizore

Nga Timothy Ogden ​ Zakonisht kam kënaqësinë më të madhe kur vërtetohet se kam të drejtë për diçka që them në jetën e përditshme. Por në rastin...

Shqiptarët, me përqindjen më të lartë popullsie në rajon për pasiguri ekonomike

Monitor Shqiptarët shprehën pakënaqësinë më të lartë për sigurinë ekonomike në raport me vendet e tjera të Rajonit, në një anketë që u bë nga...

Të fundit

Mjeku kardiolog flet për “Tirana Today”: COVID-i përkeqëson sëmundjet e zemrës

Nga: MARSELA SINANI Sistemi ynë imunitar është përgjegjës për mbrojtjen e trupit tonë nga një sërë faktorësh, duke përfshirë edhe viruset. Me shqetësim është për...

Iran/ Presidenti i sapozgjedhur Raisi nuk do ta takojë Joe Biden-in

Presidenti i zgjedhur i Iranit thotë se nuk është i gatshëm të takohet me Presidentin Joe Biden. Ebrahim Raisi, kur u pyet mbi një takim...

SHBA/ Studia tropikale “Claudette” me pasoja të llahtarshme në njerëz

ATLANTA (AP) - "Claudette" rifitoi statusin e stuhisë tropikale të hënën në mëngjes ndërsa iu afrua bregdetit të Karolinës më pak se dy ditë...

Kokainë nga Gjermania në Zvicër/’Koka’ e grupit, punonjës në Bashkinë e Tiranës

Drejtësia ka ‘goditur’ një rrjet trafikantësh kokaine që operonin në Gjermani-Zvicër.  Ndriçim Harka, punonjësi i zjarrfikëses së Bashkisë Tiranës është ‘koka’ e grupit që...

Çfarë duhet të nxjerrë analiza e PD-së për Lezhën

Nga Indrit Vokshi Diçka për Lezhën Objektivi i PD në qarkun Lezhë ka qenë 37.000 vota. Janë marrë 33.998 Fitorja e opozitës do ishte t'i hiqte Edi...