E premte, 30 Tetor, 2020
21 C
Tirana

KATEGORIA

Analiza

Emanuel Makron po shkon shumë larg në luftën që i ka shpallur Islamit

Nga Merve Sebnem Oruç“Daily Sabah” Më 12 Janar 2015, rreth 3.7 milion njerëz u mblodhën në mbarë sheshet e Francës në një shfaqje të unitetit...

“Shes” një adresë holandeze për inceneratorin e radhës

Nga Flutura Açka Një vit pas vrasjes së djaloshit të ri Ardit Gjoklaj në landfillin e Sharrës, në kohën kur u censurua një dokumentar kushtuar...

Armand Shkullaku shpalos faktet dhe i përgjigjet kryeministrit Rama

Nga Armand Shkullaku Ndihem i çuditur që pasi punoi për dy ditë, kryeministri më kushtoi një videoklip, madje me vetë zërin e tij. Do të kem...

Pse Rilindja nuk është e majtë, por pjesë e oligarkëve

Nga Paskal Milo Koncepti klasik i luftës politike për pushtet në të gjitha vendet e botës perëndimore me demokraci liberale ka pasur në themel të...

Nëse fiton Xho Bajden, kush do ta qeverisë SHBA-në?

Nga Freddy Grey “Spectator” Xho Bajden nisi të thotë sërish këtë javë marrëzira në lidhje me origjinën e tij. Në përpjekje për t’u dukur si...

Rusinë dhe këta sllavët ortodoksë, pse i tremb termi Shqipëri e Madhe?

Nga Spartak Ngjela Pse shqetësohet Rusia për bashkëpunimin e dy shtetve shqiptarë të pavarur në Ballkanin Perëndimor? Si mund të ndalohen dy shtete të pavarur që...

Marrëveshje mes Kosovës dhe Shqipërisë apo mini-Shengen?

Kosova dhe Shqipëria nuk kanë nevojë të nënshkruajnë më marrëveshje bashkëpunimi mes njëra-tjetrës, tani kur në Uashington, Kosova është dakorduar të jetë pjesë e...

Sondazhi: Sa besimtarë janë realisht besimtarët tiranas

Nga Eduard Zaloshnja Nga një sondazh rreth feve dhe ekstremizmit, që e zhvillova me intervista face-to-face në të gjithë territorin e Bashkisë Tiranë (me kuota...

Sondazh: Sa Sunitë, Bektashij, Ortodoksë, Katolikë ka në Tiranë

Nga Eduard Zaloshnja Nga një sondazh rreth feve dhe ekstremizmit, që e zhvillova me intervista face-to-face në të gjithë territorin e Bashkisë Tiranë (me kuota...

Si e lehtësoi paketën anti-Covid liberalizimi i çmimit të barnave 6 vjet më parë

Nga Ilir Beqaj  Nesër, 3 shtator, mbushen 6 vjet nga hyrja në fuqi e ligjit 105/2014 “Për barnat dhe shërbimin farmaceutik “. Miratimi dhe më tej...

Të fundit

“Priten pasgoditje në 48 orët e ardhshme”, sizmiologu grek paralajmëron banorët

Pas tërmetit të fortë 6.6 ballë në Turqi, priten edhe paslëkundje të tjera. Kjo është paralajmëruar nga sizmiologu i njohur grek, Vassilis Papazachos. Ai...

Ç’duhet të dini mbi Kolegjin Zgjedhor, që zgjedh presidentin e SHBA-së

Deri më tani, shumica e kandidatëve presidencialë që kanë fituar votën e Kolegjit Zgjedhor, kanë fituar dhe presidencën. Por pse u vendos një sistem...

Meta: Thellësisht i tronditur nga tërmeti që goditi Greqinë dhe Turqinë

Presidenti Meta, ka reaguar me anë të një mesazhi për situatën e vështirë që po përjeton Turqia pas tërmetit shkatërrimtar 6.6 ballë. Meta shprehet...

“Në Izmir ka shumë shqiptarë”/Ambasadori Robo flet për tërmetin shkatërrues

Ambasadori i Shqipërisë në Turqi, Kastriot Robo, teksa foli për tërmetin shkatërrimtar në Turqi, tha se ende nuk dihet sa persona ka të lënduar....

Pamje apokaliptike/Tërmeti rrëzon pallatet në Turqi (FOTO-VIDEO)

Një tërmet i fuqishëm në Detin Egje ka tronditur Turqinë dhe Greqinë. Mediat turke kanë shfaqur pamje të rrënojave të një ndërtese shumëkatëshe në...