E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Qeveria ashpërson masat, gjobë 20 mijë lekë për ata që nuk mbajnë maskë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, ka marrë vendimin që maskat dhe barrierat mbrojtëse të bëhen të detyrueshme në çdo ambient të mbyllur. Lajmi në fjalë është përcjelllë në një dalje për mediat. Në rast të moszbatimit të këtij vendimi, do të hyjë në veprim gjoba.

“Qeveria ka vendosur që të hedhë një tjetër hap, për të parandaluar përhapjen e COVID, vendosjen e maskës e detyrueshme në të gjitha ambientet e mbyllura.

Detyrimi do të jetë për çdo qytetar në të gjitha ambientet e mbyllura, administratë, transport publik, qendra tregtare, shkallë pallati, ashensor, etj.

Nëse rast moszbatimi, Policia e Shtetit, Bashkiake, dhe Inspektoratet do të penalizojnë shkelësit me gjobë. Për këtë akt kërkojmë mirëkuptimin e secilit prej jush”, tha Ministrja e Shëndetësisë.

Çdo ditë e më shumë, vendi ynë është përballur me raste të shumta të të infektuarve, e po kështu edhe të vdekurve si pasojë e COVID-19. Ndonëse thirrjet për vetëndërgjegjësim kanë qenë të vazhdueshme nga ana e mjekëve dhe ministes Manastirliu, qytetarët nuk bindeshin se ndodhemi para një lufte.

Qeveria ka nxjerrë sot aktin Normativ që e bën mbajtjen e maskës të detyrueshme në ambientet e mbyllura, dhe është sanksionuar gjobë 20 mijë lekë të vjetra për shkelësit.

Sipas ministres Manastirliu, përdorimi i barrierave mbrojtëse nga çdo qytetar është një masë efikase e pranuar botërisht për kufizimin e përhapjes së COVID-19 dhe uljen e numrit të të infektuarve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...