E premte, 22 Janar, 2021
10 C
Tirana

Caktohet data dhe ora e mbledhjes së Këshillit Politik/ Vjen mesazhi i parë nga ndërkombëtarët

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka përshëndetur akordin mesa partive politike, për të diskutuar ndryshimet e sistemit zgjedhor në Këshillin Politik. Gjithashtu ai ka theksuar që të votohet sa më shpejtë marrëveshja e 5 qershorit, pasi është kusht thelbësor për integrimin.

“Reforma zgjedhore në Shqipëri: Gjë e mirë që Këshilli Politik do të diskutojë ndryshimet e propozuara në sistemin zgjedhor. Gjithëpërfshirja është mënyra e duhur për çështjet elektorale. Marrëveshja vendimtare e 5 qershorit të ruhet dhe votohet shpejt në ligj, pasi adreson një kusht kryesor për bisedimet e pranimit në BE”, tha Varhelyi.

Këshilli Politik i krijuar për Reformën Zgjedhore, do të mblidhet sërish. Opozita thotë se është rënë dakord në marrëveshjen politike të 14 Janarit dhe atë të 5 Qershorit. PD-ja do të çojë në takim përveç dy përfaqësuesve zyrtarë edhe sekretarin e Përgjithshëm, Gazment Bardhin.

Pas dakortësisë mes mazhorancës dhe opozitës jashtëparlamentare, është vendosur që mbledhja të mbahet ditën e hënë, 20 korrik, në orën 11:00 në Pallatin e Kongreseve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krizë totale, Liverpooli humbet ndaj modestëve të Anglisë

Liverpooli është në krizë totale! Ekipi i Jurgen Klopp u mposht në shtëpi nga modestët e Burnleyt me rezultatin 0-1 duke lënë 3 pikë...

Vrasja e Aleks Nikës, Balla: Predha u dëmtua qëllimisht me urdhër të Berishës

10 vite pas vrasjes së katër protestueve në vrasjen e 21 janari të vitit 2019, Policia e Tiranës ka kërkuar ditën e sotme rifillimin...

Gazetarët po rrezikohen nga gjuha e partive politike

Një sondazh i bërë për zgjedhjet e parakohshme parlamentare nga RTV Dukagjini ka nxitur dy partitë politike, Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe Partinë Demokratike...

Deputeti i PS: Isha 2 m larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë se kush e vrau

Deputeti i Partisë Socialiste, Alket Hyseni ka bërë një deklaratë të fortë, ku është shprehur se ka qenë shumë afër me Aleks Veizin në...

Sondazhi/ PS do të fitonte zgjedhjet nëse do të mbaheshin sot

Nëse zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të zhvilloheshin sot, një sondazh i Euronews Albania në bashkëpunim me kompaninë prestigjioze MRB, zbuloi se 41.8...