E diel, 1 Gusht, 2021
36.5 C
Tirana

Bylykbashi: Mazhoranca s’do verifikimin elektronik, Gjykata Kushtetuese të hetojë shkeljet

Oerd Bylykbashi, në një deklaratë për mediat pas takimit të Këshillit Politik, deklaroi se mazhoranca nuk e do konsensusin dhe nuk lejojnë verifikimin biometrik. Ndër të tjera zbuloi se sot kanë bërë një propozim të ri për Kolegjin Zgjedhor, duke kërkuar që të jetë Gjykata Kushtetuese ajo që do hetojë shkeljet në zgjedhje. Po kështu ai paralajmëroi se pa arritur konsensusin në këto çështje, nuk mund të vijohet më tej.

“Kemi folur për debatin e djeshëm, refuzimin e Partisë Socialiste për verfikimin biometrik për të gjithë votuesit, që bëhet me qëllim që të mos mbushen kutitë. Edhe sot e kanë refuzuar këtë pikë, dhe bëjnë të pamundur arritjen e konsensusit për çështje të tjera.

Ne sot bëmë një propozim për Kolegjit Zgjedhor, duke sugjeruar që të jetë Gjykata Kushtetuese, trupa e cila do shqyrtojë për zgjedhjet dhe shkeljet e tjera. Pa arritur konsensusin në këto çështje, nuk mund të vijohet më tej”, u shpreh ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...