E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Buzët, lëkura dhe thonjtë gri shenjë paralajmëruese e Covid-19

Pasi u zbulua për herë të parë në nëntor të vitit të kaluar, Omicron është vendosur shpejt si varianti dominues i koronavirusit në të gjithë globin.

Ndërsa mbetet ende shumë për t’u zbuluar në lidhje me llojin e ri, ekspertët kanë zbuluar se simptomat e Omicron janë mjaft të ndryshme nga shenjat tradicionale të koronavirusit, raporton Mirror.

NHS thotë se tre simptomat kryesore të Covid janë një temperaturë e lartë, kollë e re ose e vazhdueshme dhe humbja ose ndryshimi i shqisës suaj të shijes ose nuhatjes. Varianti i ri tregon shenja të të qenit më i ngjashëm me një ftohje të zakonshme, me simptoma që shpesh përshkruhen si “të lehta” nga pacientët dhe mjekët.

Megjithatë, ka disa shenja më pak të njohura të shfaqjes së Omicron në lëkurë, buzë dhe thonj për të cilat pacientët duhet të kërkojnë kujdes urgjent mjekësor nëse i dallojnë ato.

Cilat janë simptomat e Omicron në lëkurë, buzë dhe thonj?

Nëse vëreni se thonjtë tuaj janë bërë blu ose gri, duhet të kërkoni menjëherë kujdes mjekësor.

Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) ka thënë se njerëzit me Omicron, raportojnë një gamë të gjerë simptomash përveç tre kryesoreve.

Një simptomë e tillë e virusit shfaqet në lëkurë, buzë dhe thonj. CDC paralajmëroi se duhet të kemi kujdes për lëkurën, buzët ose thonjtë me ngjyrë të zbehtë, gri ose blu, në varësi të tonit të lëkurës, pasi kjo mund të tregojë nivele të ulëta të oksigjenit në gjak.

Organizmi shëndetësor i përshkroi këto simptoma si “shenja paralajmëruese emergjente” për të cilat duhet të kërkojmë kujdes të menjëhershëm mjekësor.

Këto shenja urgjente përfshijnë gjithashtu probleme me frymëmarrjen, dhimbje të vazhdueshme ose presion në gjoks, konfuzion dhe pamundësi për t’u zgjuar ose për të qëndruar zgjuar.

Lexo edhe :   Omicron ka ndryshuar formën e pandemisë. Kur do të përfundojë?

Cilat janë simptomat kryesore të Omicron?

Gërvishtja e fytit, teshtitja dhe rrjedhja e hundës janë disa nga shenjat e zakonshme të variantit Omicron. Sipas një studimi nga aplikacioni gjurmues i simptomave ZOE, pesë simptomat më të zakonshme të Omicron përfshijnë:

Gërvishtje fyti

Rrjedhja e hundës

Teshtitja

Dhimbje të lehta të muskujve

Lodhja

Shenja të tjera të variantit përfshijnë mbingarkesën, mjegullën e trurit, djersitjen e natës, skuqjen e lëkurës dhe madje edhe dhimbjen e syve në disa pacientë.

Lexo edhe :   Omicron ka ndryshuar formën e pandemisë. Kur do të përfundojë?

Dr Angelique Coetzee, mjekja e Afrikës së Jugut që ngriti alarmin e parë për variantin e ri, paralajmëroi gjithashtu se disa simptoma si dhimbja e kokës dhe dhimbjet e muskujve ndihen më intensivisht, veçanërisht nga ata që janë të pavaksinuar.

Çfarë duhet të bëj nëse kam simptoma Covid?

NHS këshillon që nëse besoni se jeni duke përjetuar simptoma të Covid, duhet të “izoloheni menjëherë dhe të bëni një test PCR”, edhe nëse simptomat janë të lehta.

“Vetëizolohuni edhe nëse keni pasur një rezultat pozitiv të testit për Covid-19 më parë. Ju ndoshta keni njëfarë imuniteti ndaj virusit, por nuk është e qartë se sa zgjat”.

Burimi i lajmit: chroniclelive. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...