E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Buxheti 2021 i mbylljes së mandatit të dytë dhe fillimi i të tretit

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Tre javë në spital, COVID 19 i merr jetën trajnerit 61-vjeçar

Pandemia ka njohur një shtrirje të madhe në botën e sportit. Përpos lojtarëve të infektuar, koronavirusi ka marrë shumë jetë. Për fat të keq,...

Nga: Ilir Beqaj

Qeveria ka sjellë për diksutim e miratim projektbuxhetin e vitit 2021. Ky është në fakt buxheti i 8 rresht që Edi Rama prezanton si kryeministër.

Pashmangshmërisht është edhe buxheti i rindërtimit të tërmetit të 26 nëntorit 2019.

Është edhe buxheti i zbutjes së efekteve të rënda të pandemisë në jetën ekonomike e shoqërore të vendit.

Duke qënë edhe buxheti i vitit të tetë po përpiqem të bëj një krahasim midis 8 viteve 2005 – 2013 dhe 2013 – 2021.

E kam bërë fillimisht me vehte këtë ushtrim për të qënë, më së pari, vetë i bindur pse PS dhe Edi Rama duhet të kërkojnë një mandat të tretë.

Tek të ardhurat, 8 vitet e PS dhe Edi Ramës janë dominuar nga zëvendësimi i taksës së sheshtë me taksën e ndershme progresive. Më shumë taksa për kompanitë e mëdha, më pak taksa për individët dhe biznesin e vogël.

Meqë shumica dërrmuese e analistëve, opinionistëve etj, etj thonë se Edi Ramën e komandojnë oligarkët, ja sa sa taksa ka paguar biznesi i madh.

148 miliardë lekë në 8 vitet e PD-së dhe 249 miliardë lekë në 8 vitet e PS-së. 68 % më shumë.


Në 8 vitet e PD-së biznesi i vogël ka paguar 19 miliardë lekë taksa, në 8 vitet e PS-së ka paguar 6 miliardë lekë taksa. 3 herë më pak.


Individët kanë paguar tatim mbi të ardhurat personale në 8 vitet e PD-së 187 miliardë lekë, ndërsa në 8 vitet e PS-së kanë paguar 279 miliardë lekë. 49 % më shumë.


Në 8 vitet e PD-së janë paguar 841 miliardë lekë tatim mbi vlerën e shtuar, ndërsa në 8 vitet e PS-së janë paguar 1,058 miliardë lekë. 25 % më shumë.

Përmbledhtazi:

• Biznesi i madh 68 % më shumë.

• Biznesi i vogël 3 herë më pak.

Lexo edhe :   “Janë marrë peng”, gazetarja zbërthen skemën që përdorin trafikantët shqiptarë
Lexo edhe :   Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

• Individët 49 % më shumë.

• Konsumatorët 25 % më shumë.

Le të shohim shpenzimet.

Transferta të drejtëpërdrejta në buxhetet familjare:

• Paga

• Pensione e përfitime të tjera

• Ndihmë Ekonomike

• Pagesë për aftësi të kufizuar

• Pagesë papunësie

• Kompensim për ish të përndjekur politikë

Në 8 vitet e PD-së janë paguar 1,269 miliardë lekë, ndrësa në 8 vitet e PS-së janë paguar 1,760 miliardë lekë. 39 % më shumë.


Në 8 vitet e PD-së, qeverisja vendore është mbështetur me 221 miliardë lekë, ndërsa në 8 vitet e PS-së është mbështetur me 373 miliardë lekë. 69 % më shumë.


Në 8 vitet e PD-së investimet publike kanë qënë 563 miliardë lekë, ndërsa në 8 vitet e PS-së janë 630 miliardë lekë. 11 % më shumë.


Dhe meqë është folur aq shumë për borxhin gjithë këto vite, në 8 vitet e PD-së janë shpenzuar 286 miliardë lekë, ndrësa në 8 vitet e PS-së janë shpenzuar 297 miliardë lekë. 4 % më shumë.


Përmbledhtazi:

• Transferta në buxhetet familjare 39 % më shumë.

• Financime për qeverisjen vendore 69 % më shumë.

• Investime publike 11 % më shumë.

• Shpenzime për interesat e borxhit 4 % më shumë.

A kemi të drejtë ne, socialistët, të kërkojmë një mandat të tretë? Unë them se po. Por fjala ime është subjektive.

Të dhënat dhe grafikët që ju tregova janë objektive. Flasin vetë.

Prandaj buxheti i vitit 2021 është buxheti mbylljes së mandatit të dytë dhe i fillimit të mandatit të tretë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...

Dritë jeshile për Francën/ Macron: Më e keqja e valës së dytë kaloi

Presidenti i Francës, Emanuel Macron, ka thënë se më e keqja e pandemisë së koronavirusit ka mbaruar. Në një deklaratë për mediat, ai ashtë shprehur...

Kryemadhi: E kam kaluar koronavirusin, as nuk e kuptova fare

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi e ka pranuar për herë të parë se ka kaluar Covid-19. E ftuar në “Open”, Kryemadhi tha se në momentin...