E mërkurë, 21 Tetor, 2020
6 C
Tirana

Bushati: U futa në politikë kur qeveria Berisha aplikoi në BE, më erdhi keq kur…

Më të lexuarat

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Rekord i ri të infektuarish, konfirmohen 4 humbje jete në 24 orët e fundit

Ende nuk ka asnjë shenjë përmirësimi nga situata me pandeminë në vend. Gjatë 24 orëve të fundit kanë ndërruar jetë 4 persona. Burime zyrtare nga...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Keni aplikuar për Lotarinë Amerikane? Ambasada del me njoftimin e rëndësishëm

Gjatë ditëve të fundit, Ambasada Amerikane në Tiranë ka këshilluar qytetarët shqiptarë mbi mënyrën e aplikimit për Lotarinë Amerikane. Të gjithë ata persona të cilët...

Ish-drejtoresha e Tatimeve tregon kujt i përket rafineria e Ballshit

Ish-drejtoresha e Tatimeve, Briseida Shehaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë në lidhje me çështjen e rafinerisë së Ballshit. E ftuar në Syri.net, Shehaj...

Sherr me Luanën gjatë emisionit? Zbulohet e vërteta e largimit të Veleshnjës

Pak ditë më parë u aludua se aktori i humorit Rezart Veleshnja, kishte pasur një zënkë me moderatoren Luana Vjollca, dhe për këtë arsye...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

“Kam kaluar koronavirusin”, Alketa Vejsiu rrëfen përjetimet

Moderatorja Alketa Vejsiu ka zbuluar se e ka kaluar koronavirusin. Edhe ajo nuk i ka shpëtuar infektimit me COVID-19, por fatmirësisht simptomat duket se...

Ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ka deklaruar se sot jemi më pranë se kurrë procesit të anëtarësimit të vendit në BE.

Ndër të tjera, Bushati vlerësoi raport-progresin e Komisionit Evropian për çeljen e negociatave, ndërsa shtoi nga foltorja e Kuvendit se politika shqiptare ka kultivuar kulturën e poshtërimit të kundërshtarit.

“Zoti Balla e përmendi që ka 14 vjet në këtë sallë, dhe unë kam 10 vjet dhe më erdhi keq kur pashë dje regimet e opozitës. Ato ishin paqyrë e kulturës së dëshpërimit. Ne të gjithë së bashku kemi kultivuar kulturën e poshtërimit të kundërshtarit. Po kështu vjet në 2018 kemi bërë një debat të madh me opozitën këtu në Parlament. Dhe për fat të keq harrojmë se përpara partive është Shqipëria, atdheu ynë. Qeveria në këtë proces ka thjeshtë detyrën e përgjegjësisë. Merita është vetëm e shqiptarëve. Në raport evidentohen disa probleme që nuk mund ti përmbushë mazhoranca pa opozitën.

“Është koha për një mirëkuptim më të mirë politik. Unë kam hyrë në 2009 në politikë, ditën kur qeveria Berisha aplikoi për anëtarësimin në BE. Shumica e heshtur e këtij vendi kërkon dialogun dhe mirëkuptimin. Kërkon një Shqipëri që bazohet te ekonomia e dijes. Shqiptarët kërkojnë një kapitalizëm progresi, dhe jo që bazohet te politikat grabitqare. Kjo është arsyeja që shqiptarët kërkojnë anëtarësimin në BE. Kjo është arsyeja që ne socialistët shtrijmë dorën për opozitën, për të kapërcyer çdo ndasi politike. Ne jemi të ndërgjegjshëm që Shqipëria europianë kërkon një tjetër përgjegjësi”, tha Bushati.

Lexo edhe :   Rama ftesë të huajve: Ejani në Shqipëri, vendi më i sigurtë në Europë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Diplomati zbulon detajet: Ministri grek është me origjinë shqiptare

Ish-drejtori i Drejtorisë së Çështjeve Juridike e Konsullore, Ksenofon Kristafi ka folur lidhur me ministrin e Jashtëm grek, Nikos Dendias. Në një prononcim për “Open”,...

Arjan Çani: Dendias me origjinë nga Vunoi i Shqipërisë, kushëri me Ramën

Moderatori Arjan Çani ka hedhur disa hipoteza lidhur me kryeministrin Edi Rama dhe kryediplomatin Nikos Dendias, duke pohuar se të dy janë të afërm...

‘Deti’, Hajdari: S’ka zgjidhje tjetër përveç Hagës

Për kufirin detar mes Shqipërisë dhe Greqisë do të vendosë Gjykata e Hagës. Vendimi në fjalë u mor sot në takimin që zhvilloi ministri...

A mbetet Partia Socialiste caku i fundit i Metës?!

Nga: Ben Andoni Do jetë e vështirë për presidentin Ilir Meta të bëjë diçka, të lartësisë së egos së vet, me mbarimin e mandatit si...

Pezullon punësimet e portalit, lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin, pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet...