E hënë, 6 Korrik, 2020
26 C
Tirana

“Burg për këdo që ‘luan’ me jetën e tjetrit”, Lleshaj tregon kush do e paguajë rëndë

Më të lexuarat

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Aksident i rëndë në Fier, humb jetën një person

Një aksident i rëndë rrugor raportohet të ketë ndodhur mbrëmjen e sotme në Fier, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Sipas News24, ngjarja...

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, në fjalën e marrë në Kuvend, tha se pjesa dërrmuese e shqiptarëve i kanë mbështetur masat kufizuese për parandalimin e përhapjes së koronavirusit. Ai paralajmëroi të gjithë ata që devijojnë e që shkelin ligjin, se do të përballen me burgun. Duke bërë një përmbledhje të zhvillimeve mbi COVID-19, Lleshaj tha se devijimet duhet të shoqërohen me sanksione, dhe ky është thelbi i ndryshimeve në Kodin Penal. Ministri sqaroi më tej se të gjithë abuzuesit duhet të paguajnë një çmim penal. Ndryshimet fillojnë nga gjoba administrative, tek dënimi me 1 vit burg.

“Pjesa dërrmuese e shqiptarëve, i janë përgjigjur në mënyrë shembullore masave. Por devijimet duhet të shoqërohen me sanksione, dhe ky është thelbi i ndryshimeve në Kodin Penal.

Duhet të penalizohen, duhet të ketë një sanksion që i detyron të binden. Gjithë kjo dramë globale ka filluar nga një rast i vetëm para 4 muajsh, që sot ka sjellë mbi 2 milionë njerëz të prekur në botë.

Lexo edhe :   Rasti i infektimit në UFSH, reagon kryetarja: Kemi kërkuar tamponin që të premten

Nuk mund t’ia lejojmë të luajmë me zjarrin, ndërkohë që jemi në fazë inkurajuese për ta mbyllur këtë histori.

Ata që janë të papërgjegjshëm, duhet të paguajnë një çmim penal. Ndryshimet fillojnë nga gjoba administrative, ngjiten tek dënimi me 1 vit burg, pastaj përshkallëzohen për arsye se ai që shkakton vdekje, pavarësisht mjetit që e shkakton, duhet të paguajë për të. Nëse dikush vret me armë, edhe nëse dikush vret me virus, duhet të paguajë për këtë”, deklaroi ministri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Rrëfehet Tare: Punoj si drejtor dhe mendoj si futbollist

Prej vitit, 2008 Igli Tare punon si drejtor sporti i Lazios. Ai ka folur për Lazio Style 1900... rreth futbollit, pasionit të tij të madh. “Kam...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

“Sot humbëm një betejë”, Manastirliu iu bën një thirrje qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, nga Durrësi deklaroi se ditën e sotme u humb një betejë, teksa përmendi ndarjen nga jeta të mjekut në...