E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Bum infeksionesh nga Omicron, si paraqitet situata në botë

SHBA dhe disa vende evropiane kanë raportuar rritjen e tyre më të lartë ditore të rasteve me Covid që nga fillimi i pandemisë. Më shumë se 440.000 raste të reja u regjistruan në SHBA të hënën, thanë zyrtarët shëndetësorë. Franca, Italia, Greqia, Portugalia dhe Anglia gjithashtu kanë raportuar një numër rekord të infeksioneve ditore.

Zyrtarët kanë thënë se shifrat e larta mund të jenë pjesërisht për shkak të vonesave të raportimit gjatë periudhës së Krishtlindjes. Studimet sugjerojnë se Omicron është më i butë se varianti dominues Delta, por frika mbetet se numri i madh i rasteve që rrjedhin nga Omicron shumë infektiv mund të mposhtin spitalet.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka paralajmëruar se rreziku i paraqitur nga Omicron “mbetet shumë i lartë”. Polonia regjistroi të mërkurën 794 vdekje të lidhura me Covid, numri më i lartë në valën e saj të katërt të pandemisë, me më shumë se tre të katërtat e viktimave të pavaksinuara.

Në SHBA, rastet e regjistruara nga Qendrat e SHBA për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) u rritën me 441.278 më 27 dhjetor – deri tani numri më i lartë i rasteve ditore të raportuara ndonjëherë.

Gjurmuesi i të dhënave të CDC thotë se mediat amerikane raportojnë se rritja mesatare shtatë-ditore e infeksioneve tani është në nivelin më të lartë që nga janari 2021.

Një zëdhënëse e CDC i tha faqes së lajmeve Politico se shifrat e fundit të infeksionit mund të mbivlerësohen për shkak të vonesave në mbylljen e qendrave të testimit dhe testimit gjatë periudhës së Krishtlindjes, duke shtuar se numrat e rasteve “do të bëheshin më të qëndrueshme pas Vitit të Ri”. Agjencia shëndetësore ka zgjeruar gjithashtu paralajmërimet e saj të udhëtimit për pjesë të Evropës, duke shtuar Maltën, Moldavinë dhe Suedinë në listën e vendeve ku udhëtimi përbën një rrezik shumë të lartë të infeksionit.

Udhëtarëve u kërkohet të shmangin këto vende sipas kritereve të Nivelit 4 të CDC, të cilat një destinacion i merr nëse raporton më shumë se 500 raste për 100.000 njerëz.

Eksperti amerikan i sëmundjeve infektive, Amesh Adalja, i tha BBC-së se Omicron mund “të kapërcejë mbrojtjen e ofruar nga vaksinat” dhe “të prekë këdo sipas dëshirës”.

Lexo edhe :   Pretendimi tronditës i studiuesve kinezë:Omicron mund të ketë ardhur nga minjtë

“Pra, ne do të shohim rritje të rasteve”, tha ai. “Çelësi është ta mbajmë këtë larg njerëzve me rrezik të lartë… ne me të vërtetë do të duhet të fokusohemi në rastet e rënda dhe shtrimet në spital”.

Sipas një raporti të publikuar nga OBSH të martën, numri i infeksioneve të reja Covid të të gjitha varianteve u rrit me 57% në Evropë në javën para 26 dhjetorit dhe me 30% në Amerikë.

Të martën, Franca raportoi 179.807 infeksione të reja, numri më i lartë ndonjëherë i rasteve ditore në Evropë.

Lexo edhe :   "Është si grip i lehtë”, Alketa Vejsiu infektohet me Omicron

Ministri francez i Shëndetësisë Olivier Véran paralajmëroi se “gjithçka sugjeron” që Franca mund të shohë deri në 250.000 raste ditore deri në fillim të janarit.

Federata Franceze e Spitaleve ka thënë se “javët më të vështira nuk kanë ardhur ende”.

Kryeministri Jean Castex njoftoi kufizime të reja në fillim të kësaj jave. Shfaqja e përforcuesve të vendit është rritur, me më shumë se 23 milionë njerëz që kanë marrë një përforcues deri më sot.

Një numër vendesh të tjera evropiane gjithashtu raportuan raste rekord ditore të martën:

Infeksionet në Itali arritën në 78.000 raste, duke shënuar një rekord të ri që nga fillimi i pandemisë. Ai gjithashtu regjistroi 202 vdekje, duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend në 136.753.

Portugalia regjistroi 17.172 raste të reja

Greqi/ Ministri i Shëndetësisë Thanos Plevris bëri thirrje për qetësi, pasi vendi raportoi 21.657 raste. Autoritetet shëndetësore në Angli raportuan 117.093 raste rekord. Të dhënat e plota Covid në mbarë Mbretërinë e Bashkuar nuk kanë qenë të disponueshme gjatë periudhës së Krishtlindjes. Ndërsa një numër qytetesh – përfshirë Parisin, Londrën dhe Berlinin – kanë anuluar festimet zyrtare të Vitit të Ri, disa qeveri kanë qenë më pak të gatshme të sjellin kufizime mbarëkombëtare.

Ndërkohë, Italia ka ndaluar ngjarjet në natyrë. Klubet e natës janë të mbyllura, por nuk ka kufizime për tubimet private.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...