E mërkurë, 8 Korrik, 2020
31 C
Tirana

Budina paralajmëron surpriza për nesër: Dy dosje të reja në SPAK

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit u zhvendos pasditen e sotme në Kukës, ku po mbledh firmat për peticionin për rindërtimin e Teatrit. Ata kanë mbledhur firma për rindërtimin e Teatrit nën moton ‘Ku ishte dhe siç ishte’. Protesta është mbështetur edhe nga dega e Partisë Demokratike në Kukës.

Regjisori Rubert Budina ka paralajmëruar se nga nesër, do të ketë surpriza. Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të dorëzojë nesër në SPAK dy dosje të reja për akuzën “tentativë vrasje të artistëve”. Lajmi është bërë i ditur nga regjisori Edmond Budina, gjatë protestës që kanë zhvilluar në Kukës për mbledhjen e firmave. Po kështu Budina zbuloi se artistët i kanë kërkuar kreut të shtetit Ilir Meta, që të hapë një hetim ndërkombëtar.

“Ne do e çojmë peticionin për t’i bërë të ditur Ramës që e duan tempullin e demokracisë shqiptarët, të njëjtin peticion do e çojmë në Europë. Se shqiptarët e duan kulturën e tyre, se europianët janë më të bindur se kurrë që shqiptarët mund të futen në Europë vetëm nëpërmjet kulturës. Kemi marrë mesazhe inkurajuese për lëvizjen tonë. Na nxisin që të vijojmë përpara, se ne kemi luftuar me fjalë. Në këmbim morën dhunën e kryeministrit, na e shembën dhe shtëpinë.

Lexo edhe :   “Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Ne dhamë dëshmorin e parë të rrugës “Dëshmorët e Kombit”, për t’i bërë të qartë Europës se çfarë makabri është ky kryeministër. Nesër do të dorëzojmë dy dosje të reja në SPAK për “tentativë vrasje të artistëve”, i kemi kërkuar presidentit që të hap hetim ndërkombëtar. I kemi kërkuar delegacionit Europian në Tiranë. Na ka premtuar se do sjellë në Tiranë prokuror ndërkombëtar dhe jemi të bindur se me gjithë këtë presion diplomatikisht do ua kthejmë shqiptarëve dinjitetin”, tha Budina.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Greqia paralajmëron se do të mbyllë kufijtë me Ballkanin

Specialistët grekë paralajmërojnë se ndoshta duhet shqyrtuar edhe mbyllja e përkohshme e kufijve me vendet e Ballkanit. Specialisti i sëmundjeve infektive, Charalambos Gogos ka shprehur...

Pandemia/ Shifra të larta! Sa pacientë të infektuar po trajtohen në spitalet e Kosovës

Një numër i lartë pacientësh me koronavirus po trajtohen aktualisht në spitalet e Kosovës. Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njoftoi se 270...

VIDEO/ Protesta e mbrëmshme, policët serbë rrahin brutalisht qytetarët

Pamje të rënda janë publikuar në rrjetet sociale nga protestat e mbrëmshme që u zhvilluan në Serbi, për të kundërshtuar orën policore të vendosur...

Premier League, Chelsea parakalon Leicesterin dhe merr vendin e tretë

Do të jetë një betejë e fortë në 3 javët e fundit të Premier League për të mësuar se cilat do të jenë skuadrat...

Ish-deputeti zbardh skandalin: 5 tamponë janë në gjendje për Shkodrën

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, ka denoncuar mungesën e tamponëve në spitalin e Shkodrës. Ai i është drejtuar Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...