E diel, 23 Janar, 2022
-2.5 C
Tirana

Bruksel, Tsipras i përmend Ramës pakicën greke në Shqipëri…

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është takuar me homologun  grek Alexis Tsipras.

Dy kryeministrat kanë diskutuar për ecurinë e marrëdhënieve  dypalëshe dhe  gjetjen e një mekanizmi konsultimesh  për zgjidhjen e problemeve të përbashkëta të trashëguara nga e kaluara dhe largimin nga retorika konfliktuale.

Në këtë takim, Rama vlerësoi kontributin e Greqisë në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në  BE si dhe të mbështetjes së komunitetit shqiptar në shtetin fqinj.

Nga anatjetër, kryeministri  grek Tsipras, ka shprehur mbështetjen ndaj reformave shtet-konsoliduese në Shqipëri si dhe rëndësinë që Rama i kushton respektimit të të drejtave të pakicës greke në vendin tonë.

Ky takim u zhvillua në Bruksel gjatë Samitit të NATO-s ku morën pjesë dhe dy ministrat e Jashtëm, Bushati dhe Kotzias.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...