E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Britney Spears fajëson nënën për ‘shkatërrimin e jetës’ me kujdestarinë

Britney Spears fajëson nënën e saj për kujdestarinë, duke kontrolluar jetën e saj për 13 vjet. Babai i yllit, Jamie, ka qenë fytyra publike e marrëveshjes ligjore, që do të thotë se ylli i popit ka fjalë minimale në çështjet e saj personale dhe financiare. “Ajo që njerëzit nuk e dinë është se nëna ime është ajo që i dha atij idenë”, tha Spears. “Nuk do t’i kthej kurrë ato vite… ajo më shkatërroi jetën fshehurazi”.

Në postimin e fshirë në Instagram, ajo vijoi: “Ju e dini saktësisht se çfarë keni bërë. Babai im nuk është aq i zgjuar sa të mendojë ndonjëherë për një konservator, por sonte do të buzëqesh duke ditur se kam një jetë të re përpara”.

Postimi i Spears duket se është nxitur nga babai i saj që kërkon ndërprerjen “e menjëhershme” dhe “të pakushtëzuar” të kujdestarisë.

Marrëveshja është një formë e kujdestarisë ligjore që jepet zakonisht për njerëzit që nuk janë në gjendje të marrin vendimet e tyre.

“Jamie e do dhe e mbështet pa kushte vajzën e tij”, thanë avokatët e tij në dokumentet gjyqësore të siguruara nga BBC.

“Fakti është se 13 vjet më parë, kujdestaria ishte e nevojshme për të mbrojtur Britney në çdo kuptim të fjalës. Jeta e saj ishte në rrëmujë, dhe ajo ishte në shqetësim fizik, emocional, mendor dhe financiar. Përmes kujdestarisë, Britney ka qenë në gjendje të kthehet në një rrugë drejt stabilitetit në të gjitha këto faza të jetës së saj. Misioni ka qenë i suksesshëm dhe tani është koha që Britney të rimarr kontrollin e jetës së saj”.

Avokatët e z. Spears thanë se kërkesa erdhi pa “asnjë paralajmërim”, dhe se ai do të dorëzonte të gjitha dokumentet në lidhje me marrëveshjen, duke shtuar se ai nuk kishte “asgjë për të fshehur”.

Në postimin e saj të martën, Britney emëroi gjithashtu ish-menaxherin e saj të biznesit, Lou Taylor, si ndihmës në orkestrimin e kujdestarisë. As ajo dhe as Lynne Spears nuk i janë përgjigjur komenteve. Britney Spears ka qenë nën kujdestarinë që nga viti 2008, kur shqetësimet për shëndetin e saj mendor e shtynë babanë e saj të kërkonte një gjykatë për autoritet ligjor mbi jetën e vajzës së tij. Duke etiketuar kujdestarinë si “abuzive”, 39-vjeçarja pretendoi se ishte droguar, detyruar të performonte kundër dëshirës së saj dhe të mos kishte fëmijë.

“Unë dua vetëm jetën time”, i tha ajo gjyqtares përmes telefonit. Babai i saj paraqiti dokumente për përfundimin e kujdestarisë në shtator, por nuk caktoi një shkallë kohore për tranzicionin. Gjykatësi Penny e pezulloi përkohësisht atë si kujdestar të pasurisë së vajzës së tij atë muaj (ai nuk kishte qenë në krye të çështjeve të saj personale që nga viti 2019).

Seanca e radhës për këtë rast është caktuar të mbahet më 12 nëntor. Avokati i këngëtares Mathew Rosengart ka akuzuar babanë e saj për sjellje të pahijshme financiare dhe “vjedhje të miliona dollarëve nga pasuria e vajzës së tij”.

Në shtator, ai u tha gazetarëve se kishte “pyetje serioze” në lidhje me “sjellje të pahijshme të mundshme, duke përfshirë konfliktin e interesit, abuzimin me kujdestarinë dhe shpërndarjen e dukshme të pasurisë së zonjës Spears” dhe u zotua për një ekzaminim “nga lart poshtë” të dokumenteve në lidhje me rast.

Në dosjet gjyqësore këtë javë, Rosengart akuzoi gjithashtu z. Spears se po përpiqej të shmangte përgjigjen e pyetjeve në lidhje me përgjimin e pretenduar të këngëtares brenda shtëpisë së saj.

Ai kërkoi “të gjitha dokumentet dhe komunikimet në lidhje me çdo pajisje regjistrimi ose dëgjimi në shtëpinë ose dhomën e gjumit të Britney Jean Spears, duke përfshirë të gjitha dokumentet dhe komunikimet në lidhje me vendimin për të vendosur një pajisje të tillë regjistrimi ose dëgjimi dhe regjistrimet e çdo regjistrimi të tillë”.

Jamie Spears ka mohuar të gjitha akuzat për keqbërje, dhe thotë se ai gjithmonë ka vepruar në “interesin më të mirë të vajzës së tij”. Dokumenti i tij sugjeron se ai do të dorëzojë të gjitha dokumentet në lidhje me rastin.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...