E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Britania në kaos nga Covid-19, rriten me 70% rastet në 1 javë

Situata epidemiologjike në Brianinë e Madhe është përkeqësuar ndjeshëm, pasi në javën e fundit infektimet janë rritur me 69.9%.

Ndërkohë në 24 orët e fundit janë regjistruar 206,068 raste dhe 14 viktima. Shifrat janë më të lartat që prej datës 29 janar të këtij viti, kur vendi po dilte nga vala e dytë e pandemisë, shkruan The Independent.

Qeverisë iu bë thirrje që të mos i publikonin shifrat reale të infektimeve dhe viktimave pasi kjo gjë ngjallte frikë dhe apnik tek populli. Por, një gjë e tillë u refuzua dhe Ministria e Shëndetësisë tha se shifrat do të bëhen të ditura gradualisht.

Infektimet në rritje në Britaninë e Madhe po nxiten nga varianti Delta, i identifikuar së pari në Indi, i cili tani përbën 90% të infeksioneve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...