E shtunë, 23 Janar, 2021
9 C
Tirana

Britania ndërpret publikimin e shifrës së viktimave nga virusi

Britania e Madhe njoftoi sot se do të ndërpresë publikimin e të dhënave ditore, për numrin e personave që humbin jetën nga koronavirusi.

Sipas mediave britanike, qeveria dha urdhër për rishikim të llogaritjeve, për shkak të dyshimeve se shifra zyrtare mund të jetë ekzagjeruar.

Autoritet thonë se mënyra se si organet shëndetësore në Angli e llogarisin shifrën e viktimave, ka bërë që gjendja të duket më e rëndë sesa në shtetet e tjera të Mbretërisë së Bashkuar.

Ministri i Shëndetësisë, Matt Hancock, dha urdhër për rishikim urgjent të statistikave ditore për rastet fatale, të publikuara nga organet në Angli pasi dyshohet se në to mund të jenë përfshirë persona të shëruar që mund të kenë vdekur për shkaqe të tjera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...