E hënë, 18 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Britania mbyll dyert për emigrantët e pakualifikuar, ja kur hyn në fuqi ligji

Britania e madhe nuk do t’i pranojë më të gjithë punëtorët e pakualifikuar dhe ata që nuk flasin anglisht.

Sipas “The Guardian”, qeveria britanike do të huazojë modelin australian për të siguruar “kontroll të plotë” të kufirit të tyre.

Ligji i cili pritet të futet në fuqi në janar të 2021 ka ngritur polemika të shumta, për shkak të humbjes së fuqisë punëtore. Ky është ligji i parë që prek emigrantët që dëshirojnë të shkojnë në Britani, që pas daljes së vendit nga Bashkimi Evropian.

Në 10 faqet e planit të qeverisë së Boris Johnson të përcaktuara, ndër të tjera thuhet:
– kufijtë britanikë do të mbyllen për punëtorë të pakualifikuar dhe të gjithë emigrantët që nuk dinë anglisht

– Kushdo që dëshiron të vijë në Britani, të punojë duhet të ketë në duart e tij një ofertë pune prej nga ku të fitojë 25,600 paund në vit. Megjithëse kjo është një shifër e ulët për specialitete siç janë infermierët që nuk kanë

– Nuk do të ketë hapësirë ​​për punë të pavarur – p.sh. Hidraulikët polakë ose ndërtuesit që nuk kanë një kontratë pune.

– Kontrollet kufitare nuk do të pranojnë identitete nga vende të tilla si Franca dhe Italia, në mënyrë që të parandalojnë që incidentet mes punëtorëve jashtë BE-së të ‘mashtrojnë’ sistemin me identitete të rreme ose të vjedhura

– Mbetet e drejta e kalimit falas për artistë, argëtues, atletë dhe muzikantë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Viti i ri akademik nis me tensione, studentët përplasen me policinë në Tiranë

Studentët u rikthyen sot në auditore, por me disa kushte të cilat janë bërë publike pak ditë më parë nga rektori i Universitetit të...

Si u përgjysmuan në tetë vjet humbjet në sistemin energjitik shqiptar

Nga: Ilir Beqaj Prodhimi i energjisë elektrike në vite Vihet re që nga viti në vit ka luhatje të ndjeshme të energjisë elektrike të prodhuar në...

“U lodha, nuk dua të më shohë mami”, Semi shpërthen në lot para Donaldit

Semi ka patur një moment të tensionuar, pas izolimit brenda një shtëpie të monitoruar me kamera 24 orë. Shkëputja nga jeta e përditshme, duket...

Aksident i pesëfishtë në Durrës

Një aksident i pesëfishtë, fatmirësisht pa të lënduar ka ndodhur mëngjesin e sotëm në zonën e Currilave në Durrës. Një mjet me targa italiane, ka...

Bora Zemani shuan heshtjen për raportin mes Semit dhe Donaldit

Prej startimit të "Big Brother VIP", shumë është aluduar për një pëlqim të mundshëm ndërmjet Donald Veshajt dhe Semi Jaupajt. Mediat rozë kthyen në...