E mërkurë, 8 Prill, 2020
4 C
Tirana

Britania mbyll dyert për emigrantët e pakualifikuar, ja kur hyn në fuqi ligji

Lexo edhe ...

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

Britania e madhe nuk do t’i pranojë më të gjithë punëtorët e pakualifikuar dhe ata që nuk flasin anglisht.

Sipas “The Guardian”, qeveria britanike do të huazojë modelin australian për të siguruar “kontroll të plotë” të kufirit të tyre.

Ligji i cili pritet të futet në fuqi në janar të 2021 ka ngritur polemika të shumta, për shkak të humbjes së fuqisë punëtore. Ky është ligji i parë që prek emigrantët që dëshirojnë të shkojnë në Britani, që pas daljes së vendit nga Bashkimi Evropian.

Në 10 faqet e planit të qeverisë së Boris Johnson të përcaktuara, ndër të tjera thuhet:
– kufijtë britanikë do të mbyllen për punëtorë të pakualifikuar dhe të gjithë emigrantët që nuk dinë anglisht

– Kushdo që dëshiron të vijë në Britani, të punojë duhet të ketë në duart e tij një ofertë pune prej nga ku të fitojë 25,600 paund në vit. Megjithëse kjo është një shifër e ulët për specialitete siç janë infermierët që nuk kanë

– Nuk do të ketë hapësirë ​​për punë të pavarur – p.sh. Hidraulikët polakë ose ndërtuesit që nuk kanë një kontratë pune.

– Kontrollet kufitare nuk do të pranojnë identitete nga vende të tilla si Franca dhe Italia, në mënyrë që të parandalojnë që incidentet mes punëtorëve jashtë BE-së të ‘mashtrojnë’ sistemin me identitete të rreme ose të vjedhura

– Mbetet e drejta e kalimit falas për artistë, argëtues, atletë dhe muzikantë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Manastirliu tregon sa kite testimi ka aktualisht në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu në një lidhje direkte me emisionin “Opinion” deklaroi se aktualisht në Shqipëri ka 2 mijë kite testimi. “Mund t’ju them...

“Hëna Rozë”, sonte mbani sytë nga qielli

Sonte bëni mirë të mbani sytë nga qielli pasi do keni mundësinë që të shihni një proces historik të Hënës. Pikërisht mbrëmjen e sotme mund...

Manastirliu: Jemi në ditën e 28 të epidemisë, duhet të tregohemi të kujdesshëm

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, në një intervistë televizive theksoi se qytetarët duhet të tregohen shumë të kujdesshëm. Në vijim, Manastirliu u...

Kalon VKM-ja e garancisë sovrane për biznesin e madh, si funksionon huaja

Bizneset e mëdha, që kanë vështirësi të paguajnë punonjësit e tyre, mund të marrin hua pranë bankave, që do të jetë e garantuar nga...

“Me Metën kemi dakordësi”, Rama: Opozita është fatkeqësi kombëtare

Kryeministri Edi Rama në një lidhje direkte me emisionin “Përballë” në “RTSH” deklaroi se me Presidentin Ilir Meta ka dakordësi pasi sipas tij, Kreu...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT