E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Britania e Madhe arrin kulmin e infektimeve, 4 mijë raste të reja në 24 orë

Në 24 orët e fundit Britania e Madhe ka regjistruar gati 4000 raste të reja me Covid-19. Ky është cilësuar si numri më i lartë që nga maji 2020. Infeksionet janë rritur me 40% në një javë, dhe shefi i shëndetësisë ka raportuar 20 vdekje të reja.

Kjo ka shtuar frikën e njerëzve pasi mendojnë se një shpërthim i ri po del jashtë kontrollit sërish. Mesatarja javore e infeksioneve ditore aktualisht qëndron në 3,286, një kërcim masiv në 2,358 nga e Mërkura e kaluar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...