E diel, 17 Janar, 2021
1 C
Tirana

Britani: Infermierja infektohet me Covid-19, 3 javë pasi mori vaksinën

Një infermiere në Britani, është infektuar me Covid-19 tre javë pasi kishte marrë vaksinën anti-covid.

Në lidhje me këto raste, ekpertët kanë deklaruar se vaksinat anti-covid mund t’iu duhet javë për të ndërtuar imunitet te trupi i një personi, shkruan The Sun.

Vaksinat janë provuar se luftojnë infeksionet e Covid-19, por ekspertët kanë paralajmëruar se njerëzit ende duhet të jenë vigjilentë pasi rastet e reja po vijnë në rritje

Profesori Tim Spector, me anë të një postimi në rrjetin social Twitter, tha se vaksinat duan disa javë kohë që të japin efektet e tyre parandaluese dhe se e vetmja gjë që duhet të bëjnë njerëzit është të qendrojnë vigjilent dhe të ruhen.

“Ne po marrim raporte të ri-infeksioneve, disa ditw pas vaksinimit. Unë jam një mjek i vogël dhe kam pasur Covid dy herë në pesë ditët e fundit pas vaksinimit …Mos harroni vaksinimet duhet zgjasin disa javë për të pasur një efekt parandalues, kështu që qendroni vigjilent dhe ruani veten!,” u shpreh ai.

Varianti i ri i koronavirusit ka pushtuar Britaninë e Madhe. Në 24 orët e fundit, janë shënuar 1.325 viktima, shifra më e lartë ditore që nga fillimi i pandemisë.

Ndërkohë, është regjistruar dhe një numër rekord i të infektuarve, 68.053 raste pozitive. Numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë në Britani po shkon në rreth 3 milionë, ndërsa ai i viktimave në 79.833.

Lexo edhe :   Rama: 369 mjekë dhe infermierë janë vaksinuar kundër koronavirusit
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Horoskopi 17 janar 2021, parashikimi i yjeve për ju

Dashi Nen ndikimin e madh te Venusit ju do i jepni me shume prioritet se kurrë me pare jetës ne çift. Do ndiheni mire pranë...

Rama: 369 mjekë dhe infermierë janë vaksinuar kundër koronavirusit

Kryeministri Edi Rama, shprehet se deri më tani 369 mjekë dhe infermierë të vijës së parë të betejës me COVID19, kanë marrë dozën e...

Dy gjela nuk mund të këndojnë majë të të njëjtit pleh

Nga: Astrit Patozi SPAK-u mund të jepte një kontribut të madh për interesin publik, që mund të shërbente sadopak edhe për zgjedhjet e 25 prillit. Mjafton...

Ylli Ndroqi dhe bashkëshortja e tij infektohen me Covid-19

Presidenti i medias "Ora News", Ylli Ndroqi, dhe bashkëshortja e tij Mimoza janë infektuar nga koronavirusi. Ndroqi bën me dije se ai dhe bashkëshortja...

Rrugë që i merr lumi para se të mbarojnë

Nga: Mentor Kikia Foton e parë e kam marrë në rrjet. Autori thotë se është rruga e Arbërit, në Maqellarë të Dibrës. E ndërtuar buzë...