Britani e Madhe/ Vdesin 7 persona nga tromboza pasi u vaksinuan me AstraZeneca

Rregullatori mjekësor i Britanisë së Madhe tha të shtunën se nga 30 persona që pësuan mpiksje gjaku pasi morën vaksinën Oxford-AstraZeneca, 7 kanë humbur jetën.

Duke njoftuar tridhjetë rastet e mpiksjes së gjakut të premten, MHRA tha se “përfitimet e vaksinave kundër Covid-19 vazhdojnë të tejkalojnë çdo rrezik”, duke nxitur publikun të vazhdojë të marrë vaksinat, shkruan France24.

Rregullatori tha se ishte njoftuar për 22 raste të trombozës venoze cerebrale dhe tetë raste të tjera të trombozës me mungesë të trombociteve më 24 mars, me një total prej 18.1 milion doza të vaksinës.

“Një hetim i plotë mbi këto incidente është duke vazhduar,” tha Drejtori i MHRA Qershor Raine në një deklaratë. Ajo sqaroi se asnjë rast i ngjashëm nuk është raportuar për vaksinën Pfizer / BioNTech.