E enjte, 28 Tetor, 2021
5.5 C
Tirana

Britani e Madhe, Londra rrit praninë e luftanijeve në zonën e Gjirit

Një luftanije e dytë britanike mbërriti në zonën e Gjirit për të rritur mbrojtjen ndaj naftëmbajtëseve dhe anijeve të tjera, pas kërcënimeve nga Irani, njoftoi Ministria e Mbrojtjes.

“Destrojeri HMS Duncan do t’i bashkohet fregatës HMS Montrose për të garantuar kalimin e sigurt të anijeve me flamur britanik nëpërmjet ngushticës së Hormuzit”, sipas ministrisë.

“Liria e lundrimit në ngushticën e Hormuzit është jetësore jo vetëm për BM-në, por gjithashtu për partnerët dhe aleatët tanë ndërkombëtarë”, deklaroi sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace.

“Ndërkohë që ne vazhdojmë të nxisim një zgjidhje diplomatikë që do mundësojë lundrimin e sigurt pa praninë ushtarake, Royal Navy do të vazhdojë të ruajë anijet britanike deri sa kjo të bëhet realitet”, theksoi ai./ATSH

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

U përurua në maj, Spitali Memorial i Fierit ka mungesë ilaçesh

Spitali Rajonal Memorial i Fierit hapi dyert për qytetarët në muajin maj të vitit 2021. Tashmë jemi në muajin tetor, dhe një qytetar nga...

Grabitësit në sulm në lagjen e ‘VIP-ave’, tentojnë të djegin dy mjete

Dy ditë më parë, persona të paidentifikuar kanë tentuar të djegin dy mjete të parkuara në rrugën e “Vilave” në fshatin Lundër, në periferi...

Greqi/ Tërmeti “zgjon” Kretën

Një tërmet me intensitet 3.9 të shkallës Rihter ka zgjuar mëngjesin e sotëm Kretën, në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik grek, tërmeti u regjistrua rreth...

Blerja e energjisë zhvlerëson lekun, euro në nivelin më të lartë nga korriku

Euro është forcuar ndjeshëm sot në tregun e brendshëm valutor, duke reflektuar kërkesën e lartë për valutë për blerjen e energjisë. Sipas kursit zyrtar të...

Të gjithë kanë Covid!, po ku shkuan fjalët e Helena Kadaresë!?

Nga: Frrok Çupi Para tre ditësh, Helena Kadare, kur s’ka dalë në publik prej vitesh, doli dhe lëshoi një lutje për rininë. “Ne të rriturit...