E premte, 23 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

Britani/ 60-vjeçarja vjedh diamante me vlerë 4,8 milionë euro, me një ‘marifet’

Një 60-vjeçare në Britaninë e Madhe, arriti që të vjedhë diamante në vlerë rreth 4.8 milionë euro, pasi u paraqit si një person i trajnuar dhe i kualifikuar për të njohur dhe vlerësuar xhevahiret.

Gruaja e identifikuar si Lulu Lakatos, mashtroi argjendarët duke pretenduar se detyra e saj ishte të kontrollonte profesionalisht diamantet nga kompania Boodles në Londrën qendrore, dhe më pas me një lëvizje delikate të duarve, i zëvendësoi ato me gurë të zakonshëm, shkruan The Guardian.

Lakatos vlerësoi shtatë diamante në një dyqan në New Bond Street përpara se t’i fuste në një qese, dhe mashtrimi i saj u zbulua vetëm kur u hap përsëri e njëjta çantë, në të cilën u gjetën gurë të zakonshëm.

Lakatos, e cila ka lindur në Rumani dhe jetonte në Francë, mohoi aukzat ndaj saj, se ksishte shkuar në argjendari për të vjedhur diamantet. Ngjarja ka ndodhur në muajin mars të vitit 2016, por vetëm shtatorin e kaluar, Lakatos u arrestua në Francë me një urdhër arresti evropian dhe u ekstradua në Britaninë e Madhe, teksa gjyqi ndaj saj vijon.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Malaj: SPAK do të pyesë Petro Koçin edhe për akuzat publike ndaj Edi Ramës

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj ka komentuar deklaratën e deputetit të zgjedhur Petro Koçi, i cili tha se në Fier, individë të botës së...

Mashtrimet kibernetike, skema e grupit që përvetësoi 4 milion euro

Krimet kibernetike jo vetëm që janë rritur shumë në numër, shpeshtësi por janë përhapur shumë sin ë territory dhe në llojshmëri. Ky është vetëm...

Kronika e verës rikthehet mendueshëm

Nga Agron Gjekmarkaj Eh ”dreqi ta marrë” eh ” dreqi ta hajë” ç’ të bëjmë ishte rënkimi i Gridës, por edhe pyetja që rendonte mes...

Paralajmërimi nga SHBA: Delta, mes sëmundjeve më ngjitëse që njeh shkenca

Drejtoresha e Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve në SHBA (CDC), Rochelle Walensky ka dhënë një paralajmërim të fortë, për rrezikshmërinë e variantin...

Studimi: Nëse doza e dytë merret pas 8 javësh, prodhohen më shumë antitrupa

Studiuesit në Britaninë e Madhe kanë zbuluar se një hendek më i madh kohor midis dy dozave të vaksinës Pfizer, bën që sistemi imunitar...