E martë, 21 Shtator, 2021
19.9 C
Tirana

Brexit/ Boris Johnson takim me Macron dhe Merkel përpara G7-ës

Sipas disa burimeve diplomatike, mësohet se kryeministri britanik, Boris Johnson, do të vizitojë javën e ardhshme Parisin dhe Berlinin, ku do të takojë presidentin Macron dhe kancelaren Merkel.

Boris Johnson do takojë 2 liderët e këtyre shteteve për të diskutuar në lidhje me cështjen e Brexit, përpara takimit me G7-n.

“Parashikohet një takim mes Boris Johnson dhe Angela Merkel në Berlin”, deklaroi dje zëdhënësi i kancelares gjermane.

“Me shumë mundësi Boris Johnson do të vijë në Paris javën e ardhshme dhe të takohet me Emmanuel Macron”, njoftoi një burim diplomatik francez, pa dhënë detaje mbi datën.

Kryeministri i ri britanik është shfaqur i vendosur të largohet nga Bashkimi Evropian, me ose pa arritjen e një negociate me BE-në.

Kujtojmë se në fund të korrikut, Brukseli hodhi poshtë kërkesën për të negociuar një marrëveshje të re mbi Brexit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...