E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Brazil, rregullatori shëndetësor hedh poshtë vaksinën ruse Sputnik V

Rregullatori shëndetësor brazilian Anvisa të hënën refuzoi importimin e vaksinës së prodhuar ruse Sputnik V COVID-19 të kërkuar nga guvernatorët e shtetit.

Bordi me pesë anëtarë i Anvisa votoi unanimisht të mos miratojë vaksinën ruse pasi stafi teknik kishte theksuar defekte “rreziqe të qenësishme” dhe “serioze”, duke përmendur mungesën e informacionit që garanton sigurinë, cilësinë dhe efektivitetin e saj, shkruan agjencia e lajmeve, Reuters.

Ana Carolina Moreira Marino Araujo, menaxher i përgjithshëm për monitorimin e shëndetit, tha se duke marrë parasysh të gjithë dokumentacionin e paraqitur, të dhënat e marra në inspektimet personale dhe informacionin nga rregullatorët e tjerë, “rreziqet” ishin shumë të mëdha.

Një çështje thelbësore ishte prania në vaksinën e adenovirusit që mund të riprodhohej, një defekt “serioz”, sipas menaxherit të ilaçeve dhe produkteve biologjike të Anvisa, Gustavo Mendes.

Ashtu si Anvisa, Bashkimi Evropian nuk e ka miratuar ende vaksinën, duke thënë se i duhet më shumë informacion mbi testet dhe procesin e prodhimit.

Programi i vaksinimit i Brazilit është dëmtuar nga vonesat dhe dështimet e prokurimit, duke e kthyer vendin në një nga pikat më vdekjeprurëse të botës COVID-19 këtë vit dhe duke çuar sistemin shëndetësor kombëtar në prag të kolapsit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....