E diel, 5 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Brataj i shqetësuar: Nga 14 tani kemi 41 të sëmurë tek Infektivi

Më të lexuarat

Franca me kryeministër të ri

Presidenti francez Emmanuel Macron ka zgjedhur Jean Castex si kryeministrin e ri të Francës, pas dorëheqjes së Edouard Philippe. Edouard Philippe paraqiti dorëheqjen sot tek...

Favore seksuale për t’i kthyer mjetin, arrestohen dy zyrtarë policie

Dy efektivë të Policisë Rrugore në Tiranë janë arrestuar, pasi akuzohen se në këmbim të dorëzimit të automjetit të sekuestruar në pronësi të një...

Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Qytetarët në Spanjë kanë filluar që të shqetësohen sërish nga koronavirusi. Numri i rasteve të reja me COVID-19 është rritur ndjeshëm ndërkohë në një zonë...

Zbulohet sekti që rekrutoi familjen Josifi, nën hetim ata që fshehën vdekjen e Anisës

Një grupim i quajtur “Guard Tower” apo “Kulla e rojes”, dyshohet se ka rekrutuar familjen Josifi nga Përmeti që çoi në vetëflijimin e Zhaneta...

Aksident në hyrje të Lezhës, përplasen tre automjete

Një aksident ka ndodhur gjatë mesditës së sotme, në hyrje të Lezhës. Në këtë aksident janë përfshirë tre automjete. Si pasojë e këtij aksidenti janë...

Ulet ndjeshëm numri i viktimave nga koronavirusi në Itali

Italia ka regjistruar sot një rënie të numrit të viktimave të shkaktuara nga koronavirusi, në krahasim me një ditë më parë. Gjatë 24 orëve të...

Vetëflijimi/ Zhaneta kishte punuar më herët në shtëpinë e një ish-kryeministri

Zhaneta Josifi, 56-vjeçarja që u vetësakrifikua me të bijën e saj Anisën për ringjalljen, vite më parë ka punuar pastruese në shtëpinë e një...

Fshihej në bodrum/Ndërhyn RENEA, publikohen pamjet kur kapet 32-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Forcat RENEA kanë arrestuar në Bulqizë, të shumëkërkuarin Fadil Tërnova, 32-vjeç. Në sajë të operacionit të koduar "Fundi i arratisë", është vënë në pranga...

Pandemia/ Shënohet rekord i zi në Kosovë

Ditën e sotme është shënuar një rekord i zi nga koronavirusi në Kosovë. Autoritetet përkatëse bëjnë me dije se gjatë 24 orëve të fundit kanë...

Koço Devole tregon si e bëri për të qarë Elvana Gjatën në film

Aktori Koço Devole ka treguar për eksperiencën e tij në filmin “2 gisht mjaltë”, ku ka luajtur në rolin e babait të këngëtares, Elvana...

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, tha në studion e lajmeve të ‘Fax News’ se ishte i pritshëm shtimi i rasteve me koronavirus, si pasojë e hapjes së vendit. Ai ka fajësuar edhe personelin shëndetësor, sa i takon neglizhencës në disa raste. Brataj kërkoi ndërgjegjësim në masë, ndërsa shprehu shqetësimin se edhe numri i të shtruarve është në rritje. Nga 14 të sëmurë në Infektiv, tani ka shkuar në 41.

“Njerëzit janë të lirë të lëvizin, por është më i pamundur kontrolli kur ndodh kjo. Nëse thonim pse të mos i lejojmë dhe secili të jetë përgjegjës për atë që bën, por po shikojmë se nuk po bëhet ashtu siç duhet.

Ka një fluks aq të madh informacionesh, ndoshta bëhet edhe e qëllimshme, përveç atyre që e kanë për detyrë të bëjnë informimin, futen njerëz të tillë.

Njerëzit mendojnë se ishte një lojë, dhe mendoj se kanë dëmtuar aq shumë opinionin publik dhe popullatën por edhe personelin mjekësor.

Kjo periudhë për botën dhe Shqipërinë u përqëndrua tek spitalet Covid, pothuajse u ndërpre çdo aktivitet tjetër. Spitalet e rretheve patën një punë shumë të reduktuar, dhe nuk kishin kontakt me pacientët.

Lexo edhe :   Shqetësim në Spanjë, rikthehen masat e izolimit

Ky personel nuk ishte i prekur apo në linjën e parë, u kthye në aktivitet normal, që tregoi se masa më e rëndësishëm ishte distancimi fizik. Mendoj se ka pasur neglizhencë edhe nga stafet mjekësore. Shpresoj që njerëzit të ndërgjegjësohen, virusi është akoma dhe nuk ka ikur.

Përgjegjësia personale është edhe kolektive, se grumbullimet dhe manifestimet nuk bëhen rastësisht. Ndërgjegjësimi me fjalë duket i këndshëm, por kur vihet në praktikë duket i vështirë.

Hyra në Gjykatë dhe a ke maskë apo doreza, po i kam. Jo ti kemi me vete, por t’i përdorim. Çdo institucion nuk duhet të tolerojë, çdo subjekt apo biznes. Kthimi i masave mbrapa do të dëmtojë ty si biznes pas. Do shtohet numri i pacientëve për pasojë, edhe ata do kalonin vetë në kolaps. Mos harrojmë se kishim vetëm 14 të sëmurë në Infektiv, tani kanë mbërritur në 41”, tha Brataj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dalin rezultatet preliminare të zgjedhjeve në Kroaci

Ditën e sotme në Kroaci janë mbajtur zgjedhjet parlamentare, ku rezultatet jozyrtare të Komisionit tregojnë se partia HDZ ka fituar 71 vende në Parlament...

Trump: Vaksina e koronavirusit do të dalë para fundvitit

Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump, deklaron se vaksina ndaj koronavirusit do të jetë gati përpara fundvitit. “Dua të dërgoj falënderimet tona për shkencëtarët dhe studiuesit...

Shpërthyen infektimet, Spanja rikthen kufizimet në zonën turistike

Spanja ka rikthyer kufizimet në rajonin veriperëndimor të Galicias, pas një shpërthimi tjetër të koronavirusit. Mediat spanjolle bëjnë me dije se vetëm ata që shkojnë...

Trump: 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë “të padëmshme”

Presidenti Donald Trump është shprehur se 99% e rasteve me koronavirus në SHBA janë të “padëmshme”. Ai i bëri këto komente gjatë një fjalimi në...

Kroacia mban zgjedhjet parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit

Në Kroaci po mbahen sot zgjedhje parlamentare në kohën e pandemisë së koronavirusit, teksa sondazhet sugjerojnë se dy partitë kryesore, janë në garë të...