E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Braktis LIVE emisionin e Zhejit/ Sazan Guri i kërkon falje aktivistes

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Në emisionin “360 gradë” në RTV Ora, aktivistja Gresa Hasa dhe ambientalisti Sazan Guri u përfshinë në një debat të ashpër. Kaq mjaftoi që aktivistja të ndërmerte iniciativën për tu larguar nga emisioni. Hasa akuzoi Sazan Gurin se ai po bënte seksizëm me të, dhe i kërkoi disa herë që të mos i fliste më, por debati mes tyre vijoi.

Pas shumë replikave, aktivistja vendosi që të braktiste emisionin. Por sot Sazan Guri i ka kërkuar falje aktivistes për fjalorin e përdorur në studio. Me anë të një statusi në Facebook, ai shkruan se është i gatshëm për një kafe me Gresën, duke e kthyer këtë keqkuptim në mirëkuptimin më të madh.

Statusi

Falje publike për zonjushën Gresa,
Cdo ditë sapongrihem bëj katër tip lutje drejt Zotit, dhe me pas tre shprehje betimi të meditimit për ushtrim joge, ku njera është se: “Kurrë nuk do të lëndojë te tjeret me ndërgjegje – I ëill never hurt the others by consciously”. Që të mos ta mbaj këtë peshë tërësisht keqkuptimi dhe të jem në përputhje me:
1. filosofinë time, për shkak të asaj më lart,
2. të ADN së fisit,
3. per shkak të kulturës sime,
4. të qenurit prind,
5. të qenurit burre,
6. të qenurit profesor dhe person publik,
7. të qenurit më i madh.
Pavarsisht se:
1. nuk e kisha aspak, aspak, aspak me qëllim,
2. kurrë s’kam pasur një rast të tillë,
3. une di tjeter kuptim te se bukures, sipas Alfred Ucit qe kemi mesuar ne gjimnaz, si shkalla me e lart e nje dukurije, e pashme, e artikuluar, e plotesuar, etj., etj.
Dhe duke qenë se znjsh. Gresa:
1. është një aktiviste e përpjekur,
2. një model i mirë për rininë e sotme,
3. është vajze, në karriere e sipër,
4. është diell që lind,ndërsa ne sado të mëdhenj, jemi në perëndim.
Do doja publikisht t’i kërkojë falje publike dhe jam i gatshëm për një tryezë kafe me të, duke e kthyer këtë keqkuptim në mirëkuptimin më të madh, jo vetëm e thjesht ndaj njeri tjetrit, por për njeri-tjetrin ndër vetë shqiptarët, për të cilën më shumë se kurrë kemi nevojë të gjithë ne sot.
Me respekt, e me përulje prindi, profesori, mbi të gjitha qytetari civitas
Prof.ing.Av. Sazan GURI

Ja çfarë ndodhi mes palëve

Debati:

Gresa Hasa: Ambienti është kaq toksik, ka kaluar jashtë teme.

Nuk kam asgjë për të thënë, çfarë kisha për të thënë i thashë.

Nuk jemi brenda temës, nuk e ndjej veten pjesë të një diskutimi të tillë.

(Ndërhyn Sazan Guri)

Gresa Hasa: Nuk ka nevojë të më prekni.

Sazan Guri: Jashtë teme, brenda teme, kush je ti që përcakton? Ti i kërkon hesap atij (Artur Meçes)

Gresa Hasa: Zotëri, më ngre zërin, do të denoncoj.

Sazan Guri:  Të respektuan si vajzë e bukur.

Gresa Hasa: Si vajzë e bukur?? Edhe seksizëm. Ore zotëri mund ta mbyllësh gojën.

Sazan Guri: Ne jemi bashkë.

Gresa Hasa: Ne nuk jemi bashkë, sepse unë nuk kam respekt për burra si puna jote që janë seksist, nacionalistë dhe injorantë.

Kjo është dhunë, që po ndodh LIVE në TV. Ky emision ndërpritet dhe mua më vjen keq që jam këtu.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...