E enjte, 2 Dhjetor, 2021
12.5 C
Tirana

Botërori ”Katar 2022”/ Hetimi i medias prestigjioze zbulon detaje tronditëse

Më shumë se 6500 nëpunës kanë ndërruar jetë në 11 vitet e fundit (mesatarisht 12 në javë) gjatë punimeve për ndërtimin e stadiumeve të Kupës së Botës 2022 në Katar.

Lajmin e ka raportuar ditën e djeshme një hetim i kryer nga e përditshmja britanike “The Guardian”, që ka zbuluar faktin së bashku me fondacionin “Humanity United”, në bazë të burimeve qeveritare.

Sipas komitetit organizues të “Katar 2022”, në të vërtetë janë 37 të vdekurit mes punimeve të lidhura në mënyrë të drejtpërdrejtë me ndërtimin e stadiumeve, 34 në incidente “jo të lidhura me punën”.

Megjithatë, duke parë mes statistikave të vendit në 10 vitet e fundit është dalluar që migrues punëtorë që kanë ndërruar jetë gjatë kësaj periudhe janë më të larta: 2.711 ata nga India, 1.018 nga Bangladeshi, 1.641 nga Nepali dhe 557 nga Sri Lanka; dhe flitet në mënyrë specifike për 5.927 punëtorë migrues të vdekur në periudhën 2011-2020.

Këtu shtohen ata të ofruar nga Ambasada e Pakistanit në Katar, që ka komunikuar vdekjen e 824 bashkëqytetarëve. Ka edhe migrues nga vende si Kenia dhe Ishujt Filipine për të cilët nuk njihen të dhëna

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Haklaj plas ‘bombën’: Noka do tentojë të pushtojë selinë e PD më 12 dhjetor

Ish-kryetari i PD-së në Tropojë, Azgan Haklaj, ka lëshuar një deklaratë të fortë teksa ka thënë se Flamur Noka po përgatit strukturat për të...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Lavrov dhe Blinken takim ‘kokë më kokë’

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe Ministri i Jashtëm rus Sergey Lavrov, u takuan të enjten në Stokholm, Suedi, mes shqetësimeve në rritje...

Nëse “Foltorja” është demokraci, atëherë PD e meriton Berisha&Bashën

Nga: Ben Andoni Nëse në fillim njerëzit e PD-së mundoheshin të gjenin atë të veçantën dhe mënyrën sesi do të mbrohej Berisha me etiketimin “Non...

Ben Blushi dorëhiqet nga drejtimi i “Top Channel”

Ben Blushi ka dhënë dorëheqjen nga "Top Channel", media e njohur të cilën e drejtonte prej katër vitesh. Nga sot ai nuk është më...

Komiteti Teknik publikon masat e reja, çfarë do ndodhë nga 4 janari

Pas rritjes së rasteve dhe shtrirjes së madhe në mbarë botën si pasojë e variantit Omicron, Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që të...