Bosnja kërkon ndihmë nga Gjermania në përshpejtimin e dërgimit të vaksinave

Bosnja dhe Hercegovina arriti në Gjermani të Martën për ndihmë në përshpejtimin e shpërndarjes së vaksinës COVID-19 përmes bashkëpunimit të vaksinave COVAX dhe shprehu zhgënjimin me programin e administruar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Në një konferencë të përbashkët shtypi në Berlin me homologun e saj gjerman, Heiko Maas, Ministrja e Jashtme boshnjake, Bisera Turkoviç tha se Bosnja kishte paguar planin global të ndarjes së vaksinave COVAX por nuk kishte parë akoma një dorëzim të vaksinave në program.

“Qytetarët tanë janë me të drejtë, të pakënaqur dhe kjo është arsyeja pse unë i kërkova ministrit Maas sot të na ndihmojë të ndërmjetësojmë me Komisionin Evropian për të zgjidhur këtë problem,”- tha Turkoviç.

Maas tha që COVAX ka planifikuar të dorëzojë vaksina në 140 vende deri në fund të majit, mes tyre edhe Bosnjës, e cila është planifikuar të marrë 130,000 doza.

Maas tha se ai mund ta kuptonte që afati kohor për dërgesat e COVAX shihej si jo aq i shpejtë për kombet që i presin me padurim. Ai gjithashtu tha se ka vende që u ofrojnë vaksina kombeve “në këmbim të sjelljes së mirë politike”, por ai nuk përmendi emra të vendeve të veçanta.

Bosnja e ndarë etnikisht filloi vaksinimet e pjesshme muajin e kaluar pasi Serbia i dhuroi doza të vaksinës ruse Sputnik V dhe punëtorët shëndetësorë në Serbinë fqinjë u ftuan të inokulohen.

Javën e kaluar, Serbia dhuroi gjithashtu 10,000 doza të vaksinës AstraZeneca në rajonin tjetër të Bosnjës, federata e dominuar nga boshnjakët dhe kroatët.

Federata Boshnjako-Kroate deri më tani po mbështetet në marrjen e pjesës së saj prej 2.1 milion vaksina të urdhëruara nga shteti përmes COVAX dhe nga Bashkimi Evropian.

Lexo edhe :   Jo vetëm AstraZeneca, një tjetër vaksinë anti-covid shkakton mpiksje gjaku

Ndërkohë, Bosnja raportoi një rritje të vdekjeve nga koronavirusi të Martën me 48 humbje jete, duke e çuar totalin në më shumë se 5,000 vdekje në vendin prej 3.5 milion banorësh./VOA/