E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Boris Johnson, në karantinë për herë të dytë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Kryeministri britanik, Boris Johnson, është futur sërish në izolim pasi ka rënë në kontakt me dikë të infektuar me COVID-19, tha një zëdhënës i Downing Street të dielën në mbrëmje. Zëdhënësi i Downing Street shtoi se Johnson do të vazhdojë të punojë nga Downing Street, duke përfshirë udhëheqjen e përgjigjes së qeverisë ndaj pandemisë së koronavirusit.

Johnson tha në Twitter të hënën në mëngjes se ai është mirë me shëndet dhe nuk ka simptoma. Në një video shoqëruese, ai shtoi se “lajmi i mirë është se NHS Test&Tracing po funksionon gjithnjë e më me efektshmëri.”

Ai theksoi se “nuk ka rëndësi” që ai ndihet “i shkëlqyeshëm”, dhe se ai e ka pasur sëmundjen kështu që “i ka tashmë në organizëm antitrupat”, pasi ai ende ka nevojë të vet-izolohej.

“Ne duhet të ndërpresim përhapjen e sëmundjes dhe një nga mënyrat se si mund ta bëjmë atë tani është duke u izoluar për 14 ditë kur të kontaktoheni nga NHS Test&Tracing dhe unë po e bëj këtë me një zemër të lartë, plot me optimizëm dhe besim“, tha kryeministri.

Lexo edhe :   Bilanc negativ në Kosovë/ 12 viktima dhe 764 të infektuar në 24 orët e fundit

Johnson u takua me një grup të vogël ligjvënësish për rreth gjysmë ore të enjten, duke përfshirë edhe dikë që më pas zhvilloi simptoma të koronavirusit dhe doli pozitiv.

Zyrtarët thanë se ata do të diskutojnë me autoritetet parlamentare se si Johnson mund të marrë pjesë në distancë në biznesin e Parlamentit.

Britania e Madhe është vendi më i prekur i Europës me gati 52.000 vdekje të konfirmuara nga COVID-19 dhe më shumë se 1.3 milion infeksione./ SCAN

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...