E enjte, 3 Dhjetor, 2020
14 C
Tirana

Boris Johnson fitoi zgjedhjet/ Ja si Jeremy Corbyn kërkon falje për humbjen

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Udhëheqësi kryesor i opozitës në Britani, Jeremy Corbyn kërkoi falje të dielën për zhvillimin e një fushate shkatërrimtare që i dha kryeministrit Boris Johnson një mandat për ta nxjerrë Mbretërinë e Bashkuar nga BE-ja muajin e ardhshëm.

Por socialisti veteran mbrojti platformën e tij të majtë dhe fajësoi median për performancën më të dobët të partisë së tij që para Luftës së Dytë Botërore.

“Nuk e fsheh. Rezultati i zgjedhjeve të enjten ishte një goditje për të gjithë ata që kanë nevojë dëshpëruese për ndryshim të vërtetë në vendin tonë”, tha zoti Corbyn në gazetën “Sunday Mirror”.

“Do të doja ta bashkoja vendin që unë e dua, por më vjen keq që nuk arritëm dhe unë marr përgjegjësinë time për këtë”, tha Corbyn.

Zgjedhjet e parakohshme të përgjithshme të së enjtes u shndërruan në një ri-votim të referendumit për anëtarësim në BE të vitit 2016 në të cilin Johnson kryesoi çështjen Brexit.

Johnson tani ka një shumicë prej 80 vendesh në Dhomën e Komunave me 650 anëtarë – një diferencë e cila është gëzua për herë të fundit nga Margaret Thatcher në vitet 1980.

I zymtë, por luftarak, Corbyn tha të premten se do të tërhiqet nga posti pasi partia e tij Laburiste të përfundojë një periudhë “reflektimi” në lidhje me gabimet e saj.

Lexo edhe :   Votuesi, që do të zgjidhja

Partia pritet të ketë një udhëheqës të ri përpara se Anglia të votojë përsëri në zgjedhjet lokale në maj.

Megjithatë, 70-vjeçari nuk ka një pasardhës të qartë pas një viti luftimesh mes protektonistëve të vjetër të mbështetur nga sindikatat dhe anëtarëve me pamje pro-evropiane.

Corbyn u përpoq të gjente një ekuilibër mes dy kampeve duke marrë një pozitë neutrale për Brexit – një vendim që sipas zëdhënësit të financave të laburistëve John McDonnell dëshmoi se ishte fatal, shkruan “Voa”.

Lexo edhe :   Votuesi, që do të zgjidhja

“Ajo që ne u përpoqëm të bënim është t’i bashkojmë të dy palët dhe dështuam”, tha McDonnell për BBC-në.

Fushata e Labouristëve ishte gjithashtu e përshkruar nga akuzat për antisemitizëm që detyroi një grusht ligjvënësish të vjetër të jepnin dorëheqjen.

“Ne do të nxjerrim mësimet e kësaj humbjeje”, tha Jeremy Corbyn.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vaksinat janë gati, por si do të shpërndahen tek miliarda njerëz?

Nga: Liz Breen & Sarah Shifling “The Conversation” Vaksina Pfizer/BioNTech, sapo është aprovuar për përdorim të gjerë në Britaninë e Madhe dhe qeveria ka urdhëruar...

E FUNDIT/ Kapshtica do qëndrojë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor

Pika Kufitare e Kapshticës do të vijojë të jetë e mbyllur deri në datën 14 dhjetor. Në vijim të masave të marra nga qeveria...

Prostitucion në qendër masazhi, si rekrutoheshin vajzat në rrjetet sociale

Blutë e Tiranës kanë goditur një tjetër rast të veprimtarisë kriminale në fushën e shfrytëzimit të prostitucionit, dhe përshtatjes së ambienteve për prostitucion. Në...

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...