E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Boris Johnson e konfirmon: Regjistrohet vdekja e parë nga varianti Omicron

Britania po përballet me një valë të re të infeksioneve nga varianti i ri i koronavirusit Omicron, kanë paralajmëruar ministrat. Të hënën, kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson konfirmoi vdekjen e parë në vend, të një personi me këtë variant. Ai u tha gazetarëve në një klinikë vaksinimi: “Unë mendoj se ideja se ky është disi një version më i butë i virusit, mendoj se është diçka që duhet ta vendosim në njërën anë dhe thjesht të njohim ritmin e madh me të cilin ai përshpejtohet përmes popullatës”.

Mbretëria e Bashkuar rriti nivelin e saj të alarmit Covid-19 të dielën, dhe po përshpejton në përpjekje për t’iu përgjigjur valës së re të rasteve. Sekretari i Shëndetësisë, Sajid Javid, paralajmëroi të hënën se të dhënat për infeksionet Omicron janë ndryshe nga ato të varianteve të mëparshme.

“Po përhapet me një ritëm fenomenal, diçka që nuk e kemi parë kurrë më parë – po dyfishohet çdo dy deri në tre ditë në infeksione”, tha Javid për “Sky News të hënën”. Ai shtoi se ishte shumë herët për të thënë nëse rastet e variantit të ri, janë më të lehta.

“Kjo do të thotë se ne po përballemi me një valë të infeksionit, ne jemi përsëri në një garë midis vaksinës dhe virusit”, shtoi ai.

Qeveria britanike e ka përqendruar përgjigjen e saj Covid rreth programit të vaksinave që nga vera e kaluar, dhe i kishte rezistuar rivendosjes së kufizimeve derisa varianti Omicron doli në dritë.

“Kam frikë se tani është e qartë se dy doza vaksine thjesht nuk janë të mjaftueshme për të dhënë nivelin e mbrojtjes që na nevojitet të gjithëve”, tha Johnson, duke përmendur të dhënat e hershme që treguan se efektiviteti i një regjimi me dy doza është zvogëluar nga varianti i ri.

Lexo edhe :   Pretendimi tronditës i studiuesve kinezë:Omicron mund të ketë ardhur nga minjtë

“Askush nuk duhet të ketë asnjë dyshim: Ka një valë të Omicron”, tha Johnson. “Por lajmi i mirë është se shkencëtarët tanë janë të sigurt se me një dozë të tretë, një dozë përforcuese, ne të gjithë mund të rikthejmë nivelin tonë të mbrojtjes”.

Mbretëria e Bashkuar ka raportuar deri më tani 3.137 raste të variantit Omicron, megjithëse numri i vërtetë ka të ngjarë të jetë më i lartë. Javid tha se “rreth 10 persona” janë në spital me variantin e ri. Në përgjithësi, mesatarja e përhershme shtatë-ditore e vendit të rasteve të Covid-19 ka tejkaluar 50.000 në ditë.

Shumica e rasteve të Omicron në SHBA kanë qenë të lehta, por shumica ishin të vaksinuar, raporton “CDC”.

Lexo edhe :   Pretendimi tronditës i studiuesve kinezë:Omicron mund të ketë ardhur nga minjtë

Omicron ishte ndoshta pas rreth 40% të infeksioneve në Londër, tha Javid të hënën. Por Johnson tha se “nesër do të jetë shumica e rasteve”, duke nënvizuar se sa i shpejtë ka qenë përhapja e llojit të ri në javët e para në Britani.

Udhëzimet e reja që u kërkojnë njerëzve të punojnë nga shtëpia, hynë në fuqi të hënën. Mbretëria e Bashkuar gjithashtu ka rikthyer mandatin e saj të maskave për dyqanet dhe transportin publik, dhe tani kërkon prova të vaksinimit ose një test negativ për pjesëmarrësit e ngjarjeve të mëdha.

Stuhia e fundit e kufizimeve të reja, shënon një kthesë të mprehtë nga muajt e fundit, gjatë të cilave Johnson i rezistoi kthesës së Evropës drejt masave zbutëse afatgjata si pasaportat e vaksinave dhe mandatet e maskave.

Por kryeministri është përballur me një rebelim të konsiderueshëm nga mbështetësit e tij konservatorë, për lëvizjen e tij për të rifutur rregullat e Covid, duke u mbështetur në mbështetjen e Partisë Laburiste të opozitës për t’i miratuar ato në ligj.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...