E mërkurë, 16 Qershor, 2021
24.5 C
Tirana

Blinken zotohet për rihapje të konsullatës në Jerusalem

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden do t’i kërkojë Kongresit amerikan 75 milionë dollarë për zhvillim dhe ndihmë ekonomike për palestinezët, ka thënë Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken të martën.

Ai ka thënë po ashtu se Uashingtoni do të shtyjë përpara procesin e rihapjes së konsullatës së Shteteve të Bashkuara për palestinezët në Jerusalem.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump e pati mbyllur atë më 2019.

“Shtetet e Bashkuara do të punojnë për rihapje të konsullatës sonë në Jerusalem. Kjo është rrugë e rëndësishme që të bashkëpunojmë dhe të ofrojmë mbështetje për popullin palestinez”, ka thënë Blinken nga Ramallahu, pas takimit me presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas.

Blinken ka thënë edhe se Shtetet e Bashkuara do të ofrojnë 5.5 milionë dollarë si ndihmë për Gazën, si dhe 32 milionë dollarë për Agjencinë e Ndihmës dhe Punës të Kombeve të Bashkuara (UNRWA).

Më herët gjatë ditës, Blinken ka thënë se SHBA-ja do të sigurohet që grupi militant Hamas, që kontrollon Gazën, të mos përfitojë nga ndihma.

Blinken po ashtu ka ritheksuar mbështetjn e SHBA-së për të drejtën e Izraelit që të mbrojë veten.

Më shumë se 250 persona janë vrarë, shumica prej tyre në Gaza, në luftimet 11 ditëshe, që kanë përfunduar të premten, përmes një armëpushimi të ndërmjetësuar nga Egjipti.

Dhuna ka shpërthyer pas disa javëve të tensioneve izraelito-palestineze në Jerusalemin Lindor, duke kulmuar më pas me përleshje në një zonë të shenjtë si për myslimanët, ashtu edhe për hebrenjtë./REL/

Lexo edhe :   Bruksel/ Sekretari Antony Blinken pritet të takojë Kryeministrin Edi Rama
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

‘Anëtarëve iu mohua e drejta për të votuar’, grupimi ‘Për PD’ zbardh shkeljet

Grupimi 'Për PD-në' ka dalë në një konferencë për media, ku kanë listuar arsyet pse Basha fitoi një mandat të tretë në krye të...

Euro 2020/ Dita hapet me Finlandë-Rusi, për rusët detyrim fitorja ndaj fqinjëve

Faza e grupeve të UEFA EURO 2020 hyn sot në xhiron e ndeshjeve të dyta. Finlanda përballet me Rusinë, Turqia përballet me Uellsin dhe...

Të ndalet sa më shpejt gjenocidi ndaj myslimanëve në Kinë

Nga Joseph Bosco “The Hill” Kur tmerret e plota të Holokaustit Nazist ishin më se të qarta edhe për mohuesit më kokëfortë gjatë viteve 1940-1950,...

Dhunohet drejtoresha në Bashkinë e Tiranës

Policia njofton se është dhunuar për shkak të detyrës Drejtoresha e Agjencisë së Parqeve dhe Rekreacionit në Bashkinë e Tiranës. Agresori është një 34-vjeçar me...

‘Vatra’ deklaratë: Të na tregohet pse Berisha u shpall “non grata”

DEKLARATË PUBLIKE E FEDERATËS PAN – SHQIPTARE TË AMERIKËS VATRA, RRETH SHPALLJES ‘NON GRATA’ TË ISH- PRESIDENTIT SHQIPTAR DR. SALI BERISHA Federata Pan - Shqiptare...