E hënë, 25 Tetor, 2021
22.5 C
Tirana

Blindohet Serbia/ Pas automjeteve ushtarake, Rusia paralajmëron dërgimin e helikopterëve

Ministri serb i Mbrojtjes, Aleksandar Vulin, ka paralajmëruar se pas automjeteve të blinduara ushtarake të tipit “BRDM-2”, që Rusia i dhuroi Serbisë, do ketë prapë furnizime të tjera armësh mes dy palëve.

Në një intervistë për RTS-në, Vulin ka deklaruar se në fund të këtij viti apo në fillim të vitit të ardhshëm, Serbia do të furnizohet me katër helikopter të rinj “Mi-35” dhe tre të tipit “Mi17”, nga Rusia.

Këta janë helikopterë krejtësisht të rinj dhe janë më të mirët në botë. Unë pres që ata të arrijnë deri në fund të vitit ose në fillim të ardhshëm. Ne nuk kemi siguruar dekada më parë fonde ushtarake”, tha Vulin.

Sa i përket furnizimit me automjete të blinduara ushtarake që ishin donacion nga Rusia, Vulin ka thënë se tashmë ushtria e Serbisë do të jetë në gjendje të mbrojë më mirë njerëzit e saj.

Ne kemi marrë automjetet që janë të standardeve më të larta. Këto automjete zbulojnë një objektiv prej pesë kilometrash gjatë kushteve të ditës, 3.5 kilometra gjatë natës. Njësitë tona do të kryejnë detyra më të sigurta. Kjo automjet mund të mbrojë njerëzit, të zbulojë qëllimet e armikut dhe të japin informacione. Serbia nuk është një territor terrorist si Kosova, por një vend i sigurt. Sa më e fortë të jemi ne, lufta do të jetë më larg se sa ne. Një Serbi e fortë është një garanci e stabilitetit dhe paqes në Ballkan”, deklaroi Vulin.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vd*kja e turistëve ruse/Prokuroria kërkon ndihmë nga kompanitë e huaja

Lidhur me rastin e vdekjes së mistershme të katër shtetasve rusë, Prokuroria i është drejtuar me një kërkesë një kompanie të huaj, për të...

VIDEO/Semi përplaset me Fifin për shkopin që ajo mban në dorë, shpërthen në lot

Sherri i sajuar ndërmjet Fifit dhe Monikës, ka përshirë lojtarë të tjerë, duke krijuar jo pak polemika tek banorët e shtëpisë së “Big Brother...

Kina teston një raketë hipersonike dhe ndryshon rregullat e lojës

Nga: Pierre Haski Amerikanët kanë një shprehje të saktë për ta përkufizuar këtë lloj informacioni:ato janë “momentet Sputnik”, një referencë ndaj lëshimit të objektit të...

A janë propozimet e PD-së ashtu siç i quan Preç Zogaj reformë kushtetuese?

Nga: Luan Rama Përtej ngasjes romantike për ta parë nismën e fundit të Partisë Demokratike si një përpjekje për të realizuar më në fund vetingun e...

“Mos e bëj më legen”, Shehi debat te “Ekonomia”: Ministren e njoh që fëmijë

Në Komisionin e Ekonomisë është diskuar sot për eurobondin, që mori miratimin me votat e dy palëve me vetëm një abstenim. Gjatë diskutimeve nuk...