E shtunë, 28 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Bjellorusia burgos edhe një korrespondent tjetër të Radios Evropa e Lirë

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Një korrespodent që punon për Shërbimin Bjellorus të Radios Evropa e Lirë, i cili u arrestua në një protestë kundër Alyaksandr Lukashenkas në Minsk fundjavën e kaluar, është burgosur për 10 ditë, thanë të afërmit e tij.

Ihar Karney ishte në mesin e më shumë se 1,200 personave që u arrestuan nga policia më 15 nëntor në të gjithë Bjellorusinë. Protesta antiqeveritare janë mbajtur pothuajse çdo ditë në këtë shtet që kur Lukashenka u shpall fitues i zgjedhjeve të vendit më 9 gusht, pavarësisht akuzave për mashtrim zgjedhor nga opozita dhe vendet perëndimore.

Të paktën 18 gazetarë – përfshirë Karney dhe tre kontribues të tjerë në Shërbimin Bjellorus të Evropës së Lirë — fotografi Andrey Shaulyuha, kameramani Andrey Rabchyk dhe një montazhere e videove, Yulia Kotskaya — ishin mes të arrestuarve në Minsk dhe qytete të tjera më 15 nëntor, sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve.

Një gjykatë në Minsk më 17 nëntor e dënoi Shaulyuhan me 15 ditë burg pasi e gjeti fajtor për pjesëmarrje në një tubim, një akuzë që ai e hodhi poshtë, duke thënë se po e mbulonte ngjarjen si reporter.

Më 16 nëntor, Rabchyk u shpall gjithashtu fajtor për pjesëmarrjen në një tubim dhe u dënua me 15 ditë. Rabchyk gjithashtu u deklarua i pafajshëm, duke këmbëngulur se ai po mbulonte tubimin.

Lexo edhe :   Dorëzohet Lukashenko? Presidenti bjellorus mund të japë dorëheqjen

Kotskaya u la e lirë më 16 nëntor, por gjithashtu u akuzua për pjesëmarrje në një tubim dhe u thirr në një gjyq të caktuar për 19 nëntor.

Javën e kaluar, një korrespondent shumëvjeçar i Evropës së Lirë në Bjellorusi, Aleh Hruzdzilovich, u dënua me 15 ditë burg me të njëjtën akuzë për mbulimin e një tubimi tjetër masiv kundër Lukashenkas.

Lexo edhe :   Dorëzohet Lukashenko? Presidenti bjellorus mund të japë dorëheqjen

Në gusht, Ministria e Jashtme Bjelloruse refuzoi të zgjasë akreditimet e disa korrespondentëve të Evropës së Lirë, duke i detyruar ata të ndërpresin punën e tyre për transmetuesin amerikan.

Sipas Shoqatës Bjelloruse të Gazetarëve, 26 reporterë janë burgosur në Bjellorusi deri më 18 nëntor./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...