E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Bjellorusi/ Kërcënimi për bombë erdhi pasi avioni ishte ulur

Kërcënimi për bombë i cituar nga autoritetet Bjelloruse si arsyeja për të detyruar një avion Ryanair, që mbante një gazetar disident, të zbarkonte në Minsk u dërgua pasi avioni ishte ridrejtuar, tha të enjten Proton Technologies AG, provider e-maili.

Autoritetet bjelloruse thanë se ata urdhëruan që aeroplani, i cili ishte në hapësirën ajrore bjelloruse gjatë rrugës nga Greqia për në Lituani, të ulej në kryeqytetin bjellorus të dielën, për shkak të një kërcënimi për bombë nga grupi militant islamist Hamas.

Gazetari Roman Protasevich dhe e dashura e tij Sofia Sapega u arrestuan kur aeroplani u ul.

Hamas ka mohuar të ketë ndonjë njohuri ose lidhje me ndonjë kërcënim me bombë dhe udhëheqësit evropianë kanë akuzuar Bjellorusinë për ‘piraterinë’ e sponsorizuar nga shteti.

Të mërkurën, grupi kërkimor me qendër në Londër ‘Dossier Center’ lëshoi ​​atë që e cilësoi si një email që përmbante kërcënimin e pretenduar të Hamasit. E-maili u dërgua 24 minuta pasi autoritetet bjelloruse paralajmëruan ekuipazhin e avionit se kishte një kërcënim për bombë.

Koha e postës elektronike u raportua së pari nga revista Daily Beast dhe Neëlines.

Protoni nuk pranoi të komentonte mbi specifikat e mesazhit, por konfirmoi se ai ishte dërguar pasi avioni ishte rrëmbyer.

“Ne nuk kemi parë prova të besueshme se pretendimet bjelloruse janë të vërteta,” tha kompania zvicerane në një deklaratë. “Ne do të mbështesim autoritetet evropiane në hetimet e tyre pasi kemi marrë një kërkesë ligjore”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...