E hënë, 6 Prill, 2020
11 C
Tirana

Bizneset e hapura/ Rama i prerë: Kush nuk shkon në punë, nuk paguhet

Lexo edhe ...

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur disa prej shqetësimeve të qytetarëve, lidhur me masat kufizuese të marra nga qeveria për frenimin e koronavirusit.

Në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Opinion”, Rama u pyet se çfarë do të ndodhë me personat, që nuk shkojnë në punë ndonëse aktiviteti ku ata janë të punësuar vijon.

Kreu i qeverisë thekson se nëse aktiviteti është i hapur dhe njerëzit nuk paraqiten në punë, atëherë ata nuk do të paguhen.

“Nëse aktiviteti është i hapur dhe punonjësit nuk shkojnë në punë, nuk i paguan askush. Asnjë vend, as Italia sot që flasim nuk ka mbyllur pjesën kritike të zinxhirit ekonomik, se po u mbyll pjesa kritike nuk ka ç’të na bëjë virusi më keq nga sa mund t’i bëjmë njëri-tjetrit se kthehen njerëzit në pjesën natyrale dhe hanë njëri-tjetrin. Dhe kush nuk shkon në punë aty ku aktiviteti është i hapur nuk mund të marri asgjë”, tha ai.

Sa i përket familjeve që jetojnë me ndihmë ekonomike, Rama sqaroi se do të marrin asistencë konkrete në ushqime dhe ndihma.

Gjithashtu kryeministri foli edhe për ata të cilët do të përfitojnë në lidhje me kamatëvonesat. Kreu i qeverisë tha se ky plan do të aplikohet vetëm për familjarët dhe biznesin e vogël, por duke falur vetëm kamatëvonesat dhe jo konsumin për debitorët.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT