E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Binjaket siameze drejt vdekjes, babai: Nuk do zgjedh kë të shpëtoj

“Akull dhe flakë!” Me këto fjalë Ibrahim Ndiaye, ish-menaxher nga Nigeria i përkufizon dy vajzat e tij 3-vjeçare, binjaket siameze Marieme dhe Ndeye, të cilat ndajnë bashkë aparatin tretës, mëlçinë dhe kanë tre veshka.

Që nga vendi i tij ai udhëtoi drejt Londrës, Angli, me shpresë se do mund ti shpëtonte vajzat, por institucionet shtetërore angleze, deklaruan se vetëm njëra nga dy binjaket do të mund ti mbijetojë ndarjes.

Kështu Ibrahim bëri zgjedhjen e tij, me zemër dhe me besimin në Zot: dy vajzat do të qëndrojnë bashkë deri në vdekje. Vendimi i Ibrahim është një prej më të vështirëve.

Ibrahim u largua nga Nigeria bashkë me dy vajzat, gruan dhe katër fëmijë të tjerë, për të folur me kirurgët e Great Ormond Street Hospital (Gosh), një spital i specializuar për këto lloj ndërhyrjesh.

Por përballë situatës klinike, profesor Paolo De Coppi, kirurg italian i cili drejton ekipin mjekësor, deklaroi me bindje të plotë se Ndeye, nuk do mund ti mbijetonte ndërhyrjes.

Ndeye është më e qeta e binjakeve, akulli, siç e quan babai, por është ajo me zemrën më të dobët. Dhe përpara pamundësisë për ti dhënë një aparat tretës dhe një mëlçi njërës prej tyre, më e destinuara për të vdekur është Ndeye.

Një zgjedhje të cilën Ibrahim nuk e bëri, ose më mirë akoma, vendosi me zemër dhe me besimin si mysliman, për të mos vrarë njërën nga vajzat e tyre, shkruan noa.al.

Edhe pse në këtë mënyrë fati i tyre është i paracaktuar, pasi që të dyja do të vdesin, ai thotë, “Do të jem këtu me to, deri në fund. Nuk mund të vendos të vrasë njërën nga të dyja, i dua njëlloj”./noa.al

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...