E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Bill Clinton shtrohet me urgjencë në spital

Ish presidenti i SHBA-së, Bill Clinton, ka përfunduar në spital si pasojë e një infeksioni të traktit urinar, që u përhap në qarkullimin e gjakut. “Ai është në humor të mirë, ka folur me familjen dhe stafin dhe ka qenë në këmbë”, thanë mjekët dhe stafi i tij.

Clinton, 75 vjeç, është në “humor të mirë” pasi u pranua në Qendrën Mjekësore UC Irvine të martën, tha zëdhënësi Angel Ureña.

Bill Clinton ka një histori të sëmundjeve të zemrës. Një deklaratë nga mjekët e tij tha se ai kishte marrë antibiotikë dhe lëngje. Mjekët shtuan se Clinton ndodhet në spital për “monitorim të vazhdueshëm”.

“Pas dy ditësh trajtimi, numri i qelizave të bardha të gjakut po zvogëlohet dhe ai po i përgjigjet mirë antibiotikëve”.

Mjekët në UC Irvine janë në kontakt me ekipin mjekësor të Clinton në Nju Jork, si dhe kardiologun e tij, dhe thanë se ai do të shkonte së shpejti në shtëpi. Clinton shërbeu si president i SHBA nga viti 1993 deri në 2001. Ai u akuzua në vitin 1998 për gënjeshtrën e hetuesve në lidhje me lidhjen e tij me praktikanten e Shtëpisë së Bardhë, Monica Lewinsky. Ai u lirua nga akuzat, në gjyqin e tij në Senat.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...