E shtunë, 6 Mars, 2021
12 C
Tirana

Bilanci në 24 orët e fundit/ 7 viktima dhe 589 raste të reja në vend

Shtatë persona kanë humbur betejën si pasojë e koronavirusit në 24 orët e fundit në vend. Ministria e Shëndëtësisë, në përditësimin e radhës njofton se janë infektuar 589 qytetarë.

Në njoftimin zyrtar thuhet se janë kryer 2350 teste, ku kanë dalë me Covid 589 persona. Po kështu bëhet me dije se janë shëruar 449 pacientë.

Në 4 spitalet Covid janë 284 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Njoftimi

Në 24 orët e fundit janë shëruar 449 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 33,634 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 284 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19; 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Miloti, të moshave 55-82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40. Gjithashtu në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID. Spitalet dhe Urgjenca Mjekësore do të jenë në gadishmëri 24 orë me ekipe të përforcuara për festat e fundvitit.

COVID-19 – Statistika (31 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore         589

Të shëruar në 24 orë      449

Lexo edhe :   Testet vetjake kundër koronavirusit dhe dallimet

Të shtruar në spitale      284

Humbje jete në 24 orë   7

Lexo edhe :   Testet vetjake kundër koronavirusit dhe dallimet

Testime ditore              2,350

Testime totale            262,910

Raste pozitive             58,316

Raste të shëruara       33,634

Raste Aktive                23,501

Humbje jete                1181

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13547

Fier  1632

Shkodër   1289

Durrës  1235

Vlorë   969

Korçë    961

Lezhë  890

Elbasan 891

Berat  763

Gjirokastër 476

Kukës 431

Dibër  417

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...

Lum partitë për këtë popull që kanë

Nga: Mentor Kikia Ne nuk jemi vetëm në krizë pandemie, krizë ekonomike apo sociale. Ne jemi edhe në një krizë të thellë mendore si shoqëri...

Koronavirusi në vend/ 777 raste të reja dhe 21 viktima

Kurba e koronavirusit në Shqipëri mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 777 raste të reja. Ndërkohë, 21 persona nuk kanë...

Milani kthen Ibrën në kombëtare, 39-vjeçari debuton në ndeshjen me Kosovën

Viti fantastik te Milani dhe fakti që është lideri i ecurisë së pabesueshme të kuqezinjve, ka bërë që Zlatan Ibrahimoviç të kthehet në Kombëtaren...