E hënë, 3 Gusht, 2020
32 C
Tirana

Bilanc tragjik/ Shkon në 290 numri i viktimave në Sri Lanka, 24 të arrestuar

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

U paraqit në gjendje të rëndë tek Sanatoriumi, ndërron jetë mjeku i njohur shqiptar

Mjeku Anibal Byberi nuk ia ka dalë dot mbanë me COVID-19. Mjeku ishte i shtruar në spitalin "Shefqet Ndroqi", por për fat të keq...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

“Ka njerëz që kanë turp nga infektimi, 10 të shtruar nga moshat 25-40 vjeç”, mjekja lëshon alarmin

Mjekja Silvana Bala, ka trajtuar një problematikë që është shfaqur me qytetarët në vend, të cilët kanë turp të pranojnë se janë infektuar. Për...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Viktimat e sulmit terrorist që tronditi Sri Lanka-n mëngjesin e Pashkëve ka arritur në 290, ndërkohë mediat ndërkombëtare raportojnë se kanë mbetur të plagosur rreth 500 persona. Sulmet përfshinë disa hotele dhe kisha në datë 21 Prill, ndërkohë që raportohet se viktimat nuk ishin vetëm vendas por nga shtete të ndryshme të botës.

Sipas policisë vendase deri më tani janë arrestuar 24 persona por nuk dihet ende kush fshihet pas këtyre sulmeve të cilat ndodhën në mënyrë të koordinuar në disa hotele luksoze dhe kisha në kryeqytetin e Colombos.

Presidenti i vendit i ka bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë dhe të mbështeten tek autoritetet ndërsa kryeministri Ranil Wickremesinghe mblodhi një mbledhje emergjente me autoritetet e rendit dhe sigurisë në të cilin u vendos mbyllja e shkollave për dy ditë dhe qëndrimi brenda i banorëve të cilët ndodhen afër kishave dhe hoteleve ku ka ndodhur ngjarja.

Sri Lanka ka një pakicë të besimit të krishterë prej 7.4 % dhe njihet për një vend i cili për problemet mes grupeve fetare por një sulmi i këtij niveli nuk kishte ndodhur që nga lufta civile e cila përfundoi 10 vite më parë në këtë vend.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Hapi tunel për të nxjerrë djalin nga burgu, dështon plani i nënës 51-vjeçare

Një grua 51-vjeçare u arrestua nga policia, pasi u kap duke hapur një tunel për të nxjerrë të birin nga burgu. Ajo kishte marrë me...

Shullazi në regjimin “41 Bis”, avokati: Do paraqesim kallëzim penal

Avokati i Emiljano Shullazit, Vladimir Meçi nuk është lejuar të takojë klientin e tij që tashmë është izoluar në regjimin e posaçëm “41 Bis”. Sipas...

I frikësuar dhe duke qarë, publikohen pamje të reja nga rasti i George Floyd

Daily Mail ka publikuar së fundmi pamje të reja të rastit të George Floyd, i cili ndërroi jetë në duart e policisë. Në video shihet...

Trump: TikTok do të ndalohet në SHBA nëse nuk shitet deri më 15 shtator

Presidenti amerikan, Donald Trump, tha të hënën se aplikacioni për shpërndarjen e videove në pronësi kineze TikTok do të "dalë jashtë përdorimit" në Shtetet...

Situata e zjarreve në vend/ Drejtori i AKMC: Shumica kanë qenë të qëllimshme

Drejtori i përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Mbrojtjes Civile, Haki Çako, ka reaguar rreth situatës së zjarreve në vend. Përmes një deklarate për mediat, Çako...