Bilanc tragjik/ Shkon në 290 numri i viktimave në Sri Lanka, 24 të arrestuar

NEGOMBO, SRI LANKA - APRIL 21: Sri Lankan officials inspect St. Sebastian's Church in Negombo, north of Colombo, after multiple explosions targeting churches and hotels across Sri Lanka on April 21, 2019, in Negombo, Sri Lanka. At least 207 people have been killed and hundreds more injured after multiple explosions rocked three churches and three luxury hotels in and around Colombo as well as at Batticaloa in Sri Lanka during Easter Sunday mass. According to reports, at least 400 people were injured and are undergoing treatment as the blasts took place at churches in Colombo city as well as neighboring towns and hotels, including the Shangri-La, Kingsbury and Cinnamon Grand, during the worst violence in Sri Lanka since the civil war ended a decade ago. Christians worldwide celebrated Easter on Sunday, commemorating the day on which Jesus Christ is believed to have risen from the dead. (Photo by Stringer/Getty Images)

Viktimat e sulmit terrorist që tronditi Sri Lanka-n mëngjesin e Pashkëve ka arritur në 290, ndërkohë mediat ndërkombëtare raportojnë se kanë mbetur të plagosur rreth 500 persona. Sulmet përfshinë disa hotele dhe kisha në datë 21 Prill, ndërkohë që raportohet se viktimat nuk ishin vetëm vendas por nga shtete të ndryshme të botës.

Sipas policisë vendase deri më tani janë arrestuar 24 persona por nuk dihet ende kush fshihet pas këtyre sulmeve të cilat ndodhën në mënyrë të koordinuar në disa hotele luksoze dhe kisha në kryeqytetin e Colombos.

Presidenti i vendit i ka bërë thirrje qytetarëve të qëndrojnë të qetë dhe të mbështeten tek autoritetet ndërsa kryeministri Ranil Wickremesinghe mblodhi një mbledhje emergjente me autoritetet e rendit dhe sigurisë në të cilin u vendos mbyllja e shkollave për dy ditë dhe qëndrimi brenda i banorëve të cilët ndodhen afër kishave dhe hoteleve ku ka ndodhur ngjarja.

Sri Lanka ka një pakicë të besimit të krishterë prej 7.4 % dhe njihet për një vend i cili për problemet mes grupeve fetare por një sulmi i këtij niveli nuk kishte ndodhur që nga lufta civile e cila përfundoi 10 vite më parë në këtë vend.