E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Bie në pranga ideuesi i “Balena Blu”. Qindra fëmijë në rrezik

Bie në pranga i riu që akuzohet për komandën e grupeve sociale të njohura me nofkën “Balena Blu”. Autoritetet ruse thanë sot për mediat se, i ndaluari kishte krijuar një numër grupesh në një sistem mesazhesh, duke joshur pjesëmarësit të binin në grackën spikologjike ku kritikoheshin prindërit, familja e miqtë. “Në to promovohej depresioni, dhuna e mënyra të rrezikshme për të dalë nga situata të jetës”, thuhet në njoftimin e autoriteteve ruse botuar në Komsomolskaya Pravda.

19-vjeçari i pranogosur në qyetin rus Yessentuki, në rajonin e Stavropol , është ndaluar si i dyshuar për drejtimin e grupit ku anëtarët joshen të luajnë “lojra” të rrezikshme e të mbrapshta, e rrjedhimsiht të humbasin jetën e tyre. Sipas hetimeve mësohet se, grupet e vdekjes online shënjestrojnë fëmijë të dobët. Lidhur me këtë akt një prej grupit të komandovve  është akuzuar për vrasje të dyfishtë.

Kjo akuzë erdhi pasi trupi i një djali e një vajze u gjetën në të njëjtin stacion treni, vetëm tre ditë pasi ata pasi kishin nisur kontaktet me grupet e ashtuquajtura ‘Balena Blu’ në rrjetet sociale. Sipas autoriteteve ruse, kanë qenë disa fëmijë që kanë njoftuar se, një i dyshuar, i pa prezantuar me emër, po i nxiste fëmijët të merrnin jetën e tyre.

Zbulimi i dy adoloshentëve të vetvrarë

Mediat ruse bëjnë me dije se, janë mbi 50 fëmijë të identifikuar në këtë joshje. I riu i arrestuar në Stavropol  akuzohet si përgjegjës për vdekjet në rajonin e Lipetsk të 14 vjecares Maria, më 11 qershor, dhe 16 jeçarit Alexander, tre ditë më vonë, më 14 qershor. Të dy viktimat u goditën nga treni ekspres në stacionin e Dolgorukovo.Djali ishte ende në motoçikletën e tij kur u vra. Nëse shpallet fajtor i akuzuari pret një dënim nga tetë deri në 20 vjet burg. Ndërsa vajza 14-vjeçare, para se të vdiste kishte regjistruar një video ku e përlotur dhe me maskë thoshte se ishte pjesë e grupit të vdekjes Balena Blu, me qindra anëtarë. Autoritetet kanë gjetur një video ku vogëlushja Maria thotë: “Po më mbaron koha. Një valë e re po nis, do të ketë shumë viktima. Përhapeni këtë informacion për të ndaluar këtë. Unë luajta, ka dhe 524 të tjerë”, thotë ajo, duke paralajmëruar tragjedi në vazhdim./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...