E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Bie në kafazin e pandave, heroizmi i rojës së sigurisë i shpëton jetën 5-vjeçares (Video)

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Një vajzë e vogël është shpëtuar pasi ra përtej murit rrethues në një rezervat ku mbahen pandat në jug-perëndim të Kinës. Pamjet dramatike tregojnë një roje sigurie që përpiqet të kapë vajzën, të veshur me të kuqe, me një shtizë para se të mbështetej në mur për ta tërhequr atë, ndërsa tri panda gjigante iu afruan asaj.

Vajza e paidentifikuar, e cila duket se është e moshuar rreth pesë vjeç, ra përtej rrethimit të në bazën kërkimore Chengdu të mbarështimit të pandave në provincën Sichuan, sipas mediave kineze.

Për fat të mirë, pandat dukeshin vetëm kurioze dhe nuk bënin asnjë përpjekje për të sulmuar fëmijën. Vajza nuk u plagos dhe shkaku i incidentit është ende nën hetim.

Pas incidentit, baza e hulumtimit lëshoi ​​një paralajmërim në Weibo për vizitorët, që të mos shkelin shenjën e sigurisë.

Baza e Kërkimeve për Mbarështimin e Pandës së Chengdu, e themeluar në vitin 1987, ka për qëllim rritjen e popullsisë së pandave gjigante, nëpërmjet përpjekjeve kërkimore dhe konservuese dhe përfundimisht lirimin e disa prej kafshëve përsëri në natyrën e egër.

Lexo edhe :   VIDEO/ Lot dhe mallkime, pse futbollistët në Kosovë janë të irrituar

Qendra shtetërore ka një nga koleksionet më të mëdha të pandave të edukuar në botë. Deri në vitin 2015, ajo ka edukuar gjithsej 214 këlyshë, shumë prej të cilëve janë dërguar në kopshtet zoologjike nëpër botë.

Panda gjigante, e konsideruar si një thesar kombëtar i Kinës, u zhvendos nga lista e specieve të rrezikuara në vitin 2016, pas disa vitesh përpjekje intensive për ti ruajtur.

Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

Pas presidentit të Brazilit, edhe presidentja e këtij vendi rezulton pozitive me koronavirus

Presidentja e Bolivisë, Jeanine Anez, ka rezultuar pozitiv me koronavirus. Lajmin e ka bërë vetë të ditur presidentja, përmes një videoje të shpërndarë në...

Aksident i rëndë në Përrenjas, humb jetën 24-vjeçari

Një aksident i rëndë është regjistruar sot në Përrenjas, ku për pasojë ka humbur jetën një 24-vjeçar. Raportohet se aksidenti është regjistruar pranë një shkolle...