E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Biden niset sot për në Europë, konfirmon aleatët dhe takon Putinin

Teksa përgatitet për t’u nisur për në udhëtimin e tij të parë përtej oqeanit si President i SHBA-së, Presidenti Joe Biden është i etur për të rivendosur Shtetet e Bashkuara në skenën botërore, duke rikonfirmuar marrëdhënie me aleatët evropianë disa prej tyre të tronditur thellë nga paraardhësi i tij.

Biden ka vendosur objektivat e tij radikalë për udhëtimin e tij tetë-ditor, duke besuar se Perëndimi duhet të demonstrojë publikisht se mund të konkurrojë ekonomikisht me Kinën ndërkohë që bota del nga pandemia e koronavirusit.

Përpara takimit të tij në fund të udhëtimit me rusin Vladimir Putinin, Biden do të synojë të sigurojë kryeqytetet evropiane se Shtetet e Bashkuara mund të shihen ende si një partner i besueshëm për t’iu kundërvënë agresionit të Moskës si në frontin Lindor ashtu edhe në fushat e betejës në internet.

Udhëtimi do të jetë shumë më tepër për mesazhe sesa për veprime ose oferta specifike. Dhe përparësia kryesore për Biden, i cili do të lërë Amerikën të mërkurën për në ndalesën e tij të parë në Mbretërinë e Bashkuar, është të bindë botën se administrata e tij nuk është thjesht një devijim i shpejtë në trajektoren e një politike të jashtme amerikane./Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...