E hënë, 1 Mars, 2021
7 C
Tirana

Biden do rifillojë çështjen shqiptare/ Bastardi Vuçiç e Rama duan destabilizim

Nga: Spartak Ngjela

Presidenti Joe Biden do të sjellë me forcë të veçantë rifillimin e çështjes shqiprare në Ballkanin Perëndimor. Kjo është e sigurt, sepse ai vetë e bëri dje një përcaktim të tillë politik. Por, bandat serbe në Tiranë janë trembura dhe duan të veprojnë. Kot e kanë, janë të humbur me gjithsej.

l.

Koha e presidentit Biden, pritet që të jetë koha e ristrukturimit real të Perëndimit: ristrukturimi i forcës së NATO-s; rivlerësimi i marrëdhënieve Gjermani-SHBA; riafirmimi i aleancës historike midis Shteteve të Bashkuara dhe Bashkimit Evropian; goditja reale e ndërhyrjes së Rusisë në Ballkanin Perëndimor; mbështetja e fuqishme e Pavarësisë së Kosovës; aplikimi i sanksioneve të rënda Serbisë, nëse ajo nuk njeh pavarësinë e Kosovës; fuqizimi i ushtrisë së Kosovës dhe Shqipërisë; ndalimi i çfarëdo lloj procesi që mund të fuqizojë Serbinë kundër Kosovës dhe Shqipërisë në Ballkanin Perëndimor.

Të gjithë këta aspekte jetikë, të cilët janë zbehur dhe e kanë dëmtuar rëndë Perëndimin, nga politika antiperëndimore e presidentit të rrëzuar Donald Trump, janë tani thekshëm në axhendën imediate të presidentit Joe Biden.

E gjithë kjo politikë e ardhshme, e cila sigurisht që do të jetë në favor të botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor, duhet t’i bëjë të ndërgjegjshëm shqiptatët se, pikërisht këtu, fillon një etapë e re e zhvillimit shqiprar. Por, pikërisht për këtë, në të dy shtetet shqiptarë, duhet të vijnë në qeverisje njerëz të aftë, me personalitet dhe që t’i përmbahen frymës patriotike, dhe gjithmonë për një politikë të fortë kooperimi midis Shqipërisë dhe Kosovës. Kjo politikë kooperimi ndërshtetërore Shqipëri-Kosovë, deri tani, është bllokuar nga qeveritë e të dyja vendeve, sepse, në një përqindje jo të vogël, kryeministrat e tyre kanë qenë nën influencën e Beogradit.

Lexo edhe :   Borrell: Listat e kandidatëve për deputetë duhet të jenë të pastra

ll.

Është pikërishtk ky fakt që e shtyn kryeministrin shqiptar të ndërmarrë lëvizje politike në favor të Beogradit. Minishengeni i tij është vetëm fasada. Rama po kërkon që me heqjen e vizave dhe lëvizjen e lirë midis Shqipërisë dhe Serbisë, me hordhitë serbe të hyra lirisht në Shqipëri, të destabilizojë Shqipërinë.

Ky është sot qëllimi final i politikës së Beogradit, Ramës dhe të gjithë korrupsionit të lartë shtetëror në Shqipëri.

Lexo edhe :   Kryeministri si shef pavijoni

Por, janë dhe do të jenë të dështuar. Asgjë nuk mund t’i bëjnë më Shqipërisë, dhe kot lodhet Beogradi zyrtar dhe beogradasit e Tiranës: nuk ka më asnjë shpresë për ta.

Shqiptarët e kanë mundur Serbinë përfundimisht në vitin 1999, pas një lufte të gjatë gjashtëqindvjeçare. Dhe duhet ta theksojmë se, edhe ky Vuçiç, një bastard i Milosheviçit, kot së koti e fare kot, vërtitet si Retë në Pantallona, sepse Serbia nuk mund të ngrejë dot më kokë pushtuese në territoret shqiptare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Xherdan Shaqiri drejt largimit, Liverpuli vendos për të ardhmen e sulmuesit

Sulmuesi Xherdan Shaqiri pritet të largohet nga Liverpuli në verë, teksa tashmë edhe klubi ka marrë vendimin për lojtarin. Drejtuesit i kanë vendosur çmimin lojtarit,...

Albin Kurti ka në dorë vetëm të refuzojë njohjen nga Izraeli

Kryeministri i zgjedhur i Kosovës Albin Kurti, i ka premtuar ambasadorit të Turqisë në Prishtinë, se do të shqyrtojë çështjen e vendosjes së Ambasadës...

Thirrja e Metës: Të mos guxojë njeri të luajë me votën e popullit shqiptar

Presidenti i Republikës, Ilir Meta lëshoi një thirrje të fortë, duke thënë se askush nuk do guxojë për të prekur votat e qytetarëve shqiptarë...

Meta ngre tonet: Kush shet votën sa një dele s’ka të drejtë të kërkojë llogari

Presidenti i Republikës, Ilir Meta tha se vetëm zgjedhjet e lira dhe të ndershme të 25 prillit bëjnë që të çelen negociatat e Shqipërisë...

Meta: Kush vjedh një votë do ia pres dorën, qoftë Monikës, Bashës apo Ramës

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka folur me tone të ashpra për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. I ftuiar në emisionin ''Frontline''' në ''News24'', Meta...