E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Berlini dhe Frankfurti kalojnë pragun e infektimeve javore me Covid-19

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Berlini dhe Frankfurti kanë arritur nivelin e përcaktuar nga qeveria si të rrezikshëm – 50 raste të reja për 100,000 banorë gjatë brenda shtatë ditësh. Kjo mund të çojë në kufizimin e udhëtimeve brenda dhe jashtë vendit.

Kryebashkiaku i Berlinit Michael Müller njoftoi për masa më të rrepta anti-pandemike pasi ekspertët e shëndetësisë deklaruan se Berlini e ka kaluar kufirin kritik tinfeksioneve me koronavirus. Sipas njoftimeve në Berlin në shtatë ditët e mëparshme janë regjistruar 53 raste të reja infektimi me koronavirus për 100,000 banorë.

Në Gjermani, një zonë me mbi 50 infeksione të reja me koronavirus për 100,000 vetë brenda një jave konsiderohet zyrtarisht si e rrezikshme dhe kapërcimi i këtij pragu ka të ngjarë të shkaktojë kufizime të reja dhe kufizime të udhëtimeve.

“Ne duam ta shmangim një bllokim si ai që patëm, me çdo kusht,” tha Müller. Edhe kancelarja Angela Merkel paralajmëroi se një bllokim i ri do të kishte një efekt serioz mbi popullsinë. “Unë nuk që të përsëritet ajo që ndodhi në pranverë,” tha ajo gjatë konference duke iu referuar masave të rrepta të vendosura në fazat e hershme të pandemisë.

Shqetësim në Frankfurt

Frankfurti, qendra financiare e Gjermanisë, e kapërceu gjithashtu pragun e 50 rasteve për 100,000 banorë gjatë shtatë ditëve të fundit. Qyteti ka shpallur tashmë masa të reja kundër infeksioneve, përfshirë edhe ndalimin e konsumit të alkoolit në vende publike dhe rregulla më të forta për maskat.

Lexo edhe :   Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Baret dhe restorantet janë urdhëruar të qëndrojnë të mbyllura midis orës 11:00. dhe orës 6 e mëngjesit. Autoritetet e qytetit e kufizuan numrin të pranishmëve në aktivitete në hapësira publike në 25 vetë dhe u kërkuan qytetarëve privatë të kufizojnë festat e tyre private në 10 persona ose më pak.

Lexo edhe :   Belgjika në ekstrem, mjekëve u kërkohet të punojnë edhe nëse janë me Covid

Ministri gjerman i Shëndetësisë, Jens Spahn, i kritikoi “qytetarët se po sillen me injorancë ndaj pandemisë”. “Unë jam shumë i shqetësuar për këtë,” tha Spahn në një konferencë shtypi në Berlin pasi u botuan të dhënat e fundit. Spahn u bëri thirrje gjermanëve të mbajnë distancën dhe t’u binden masave higjienike në mënyrë që të shmanget arritja e pikës “ku ne të humbasim kontrollin”./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...