E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Berisha: Shqipëria shpallet vendi i të burgosurve politik!

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar menjëherë pas vendimit të Gjykatës së Apelit në Shkodër ku u liruan  7 nga 11 kuksianët e arrestuar pas protestës së dhunshme më Rrugën e Kombit ku u shkatërrua stacioni i ngritur nga firma koncesionare për kalimin me pagesë.

Berisha e ka quajtur këtë vendim thyerje të rëndë të Kushtetutës dhe Kartës Europiane të të Drejtave të Njeriut, si dhe ka thëne se Shqipëria që sot shpallet vendi i të burgosurve politik.

Statusi i plotë i Sali Berishës:

Të dashur miq, thyerje të rëndë të Kushtetutës dhe Kartës Europiane të të Drejtave te Njeriut sot në sallën e krimit politik, ku me urdhër të Edvin Kristaq Ramës u vendos të mbahen në burg katër heronj të protestës se Kukësit; Florin Onuzi, Elton Cengu, Xhevair Gashi, dhe Vasil Laci.

Shqipëria qe sot shpallet vendi i të burgosurve politik!

Edvin Kristaq Rama për urrejtjen e tij atërore për kuksianet kërcënon me vendimin e sotëm bllokimin e hapjes së negociatave me BE pasi BE nuk mund të negocioje me vende që mbajnë të burgosur politik!

Shqipëria që sot hyn në greminën e përjashtimit nga Këshilli i Evropës për shkeljen flagrante te Kartës Europiane të të Drejtave të Njeriut dhe si i vetmi vend me të burgosur politik ne kontinentin e Europës.

Ky vendim është thirrje për mbare shqiptaret te shpëtojmë me çdo kusht të ardhmen tonë europiane, duke përmbysur sa me pare narkoshtetin dhe klikën e tij me në krye Edvin Kristaq Ramën! sb

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...