E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Beqaj tregon pse abstenoi për koncesionin e Porto Romanos

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqaj ka folur në lidhje me koncesionin e Porto Romanos, që u votua ditën e enjte në Kuvend.

I ftuar në emisionin “Kjo Javë” në News24, Beqaj sqaroi se abstenimi i tij ka të bëjë me një koncesion tjetër, për një port hidrokarburesh.

Më tej deputeti komentoi edhe mbështetjen e tij ndaj Ditmir Bushati në seancën parlamentare. Ndërsa tha se e mohon kategorikisht “teorinë e oligarkëve”, teksa shton se sipërmarrësit nuk janë të aftë të ndikojnë te politika e radhës.

“Erdhi një shtesë kontrate për një koncesion të dhënë në 2015, për një port hidrokarburesh, parashtresa ishte për nevoja të ndërtimi, sipërmarrësi ka bërë investime më shumë, rezulton që ku investim mund të shfrytëzohet për përpunim mallrash të tjerë. Në bazë të kësaj sipërmarrësi ka bërë një kërkesë dhe ministria e ka pranuar pa i kërkuar në këmbim diçka tjetër. Në komision hodha një ide, po ajo është çështje e ministrisë, propozova nga porti te hekurudha të bëhej edhe ky segment. Ndaj kam abstenuar.

Në një pjesë të fjalës së tij, Bushati mu referua edhe mua me një fjali që është në artikullin që u bë i famshëm. Ai tha se ky moment delikat, duhet të na bëjë të vetëdijshëm që të mos marrim vendime për të zgjidhur hallin tonë të sotëm, në kurriz të brezave të ardhshëm apo duke zgjidhur këtë krizë, duke vënë në dispozicion asete që nuk janë tonat por janë të gjeneratave. Dhe për këtë arsye, ai më mbështeti në idenë time, unë mbështeta atë.

Unë personalisht këtë teorinë e oligarkëve e refuzoj, sepse në mendimin tim nuk është e tillë. Këtë vend sipërmarrësit do ta zhvillojnë ne nuk jemi ekonomi kapitaliste shtetërore. Jemi ekonomi kapitaliste shumë e liberalizuar, ne e kemi shtetin shumë pak prezent në ekonomi. Pjesën e oligarkëve e refuzoj sepse nuk është e tillë. As në praktikë nuk më duket se sipërmarrës të caktuar, kur marrin përsipër të bëjnë një punë e bëjnë këtë sepse janë të aftë të ndikojnë te politika e radhës”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Monchengladbach ”shtyp” Shakhtarin, City merr kualifikimin

Përfundojnë dy ndeshjet e para të javës së 4 të fazës së grupeve në Champions League. Borussia Monchengladbach ka shktërruar Shaktarin e Donjetskut, duke...

1 javë në klasë, 1 javë në shtëpi: VOA zbardh skenarin e shkollave për mësimin

Në Shqipëri, autoritet e Shëndetësisë njoftuan sot se kanë propozuar që mësimi në shkolla të zhvillohet pjesërisht në distancë. “Pas rekomandimit të Komitetit të Ekspertëve...

Zaev: Bullgaria nuk ishte fashiste, kemi histori të përbashkët

Kryeministri maqedonas, Zoran Zaev, ka deklaruar se Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria kanë histori të përbashkët. Në një intervistë për agjencinë bullgare të lajmeve BGNES,...

Aksident masiv në Tepelenë, plagosen rëndë 5 persona

Një aksident automobilistik është regjistruar mbrëmjen e sotme në aksin Tepelenë-Mallakastër pranë fshatit Krahës. Mësohet se pesë persona jane lenduar rëndë, mes të cilëve dhe...

”Pyes veten nëse njerëzit do më duan akoma”/ Intervista e fundit e Maradonës

Diego Armando Maradona u nda nga jeta dhe bota nuk është më e njëjta. Për Argjentinasit dhe për shumë adhurues të futbollit në të...